| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,eu termin clasa a 8-a anul acesta si inca nu ma pot decide la ce profil vreau sa dau.Sunt intre filologie si mate-info.Imi plac limbile straine si imi place sa citesc dar imi place informatica si dupa ce am luat meditatii la matematica am inceput sa ma descurc mult mai bine la mate.Am inteles ca la mate-info e greu, e adevarat? Spuneti-mi parerile voastre.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Fa un exercitiu de imaginatie si gandeste-te cam ce ai vrea sa faci dupa terminarea liceului. Daca ai vrea sa faci ceva umanist alege filologie iar daca ai vrea ceva pe domeniul real alege mate-info.Conteaza ce iti place tie mai mult. Daca iti place si realul si umanul vezi care iti place mai mult.Gandeste-te la viitor.E mult mai placut la filologie, e un profil mai usor mai lejer dar si mai placut decat la mate-info unde e mai greu si iti storci creierii in 4 ani de zile cu fizica, chimia si matematica.
Eu iti recomand filologia. Succes

| Kenya a răspuns:

Părerea mea este că limbile străine sunt mult mai ușoare decât matematica,este mai ușor acolo, bine, depinde și de liceu, dacă profesorii sunt exigenți, vor mult de la tine e puțin mai greu. Dar dacă tu cu familia ta decideți că ești suficient de bun la matematică vei avea un viitor mai bun la mate - info happy

| facpipi a răspuns:

Daca inca nu te poti decide ce alege, parerea mea este sa alegi mate-info. De la mate-info poti sa te duci la o gramada de la facultati, de la filo nu. Iar daca nu iti place la mate-info, te transferi la filo si gata, nu dai multe diferente, parca la istorie, romana, logica si inca ceva cred

| cedrea923 a răspuns:

Desigur ca daca optezi pentru filologie o sa ai un program mult, mult mai lejer. Iti recomand mate-info, chiar daca o sa ai un program semnificativ mai incarcat, vei putea opta dupa aceea la o facultate buna. Nici eu nu ma puteam decide in clasa a 8a la ce profil sa intru, dar am zis sa intru la un profil unde se invata ceva, nu la uman unde nu faci mai nimic. Eu zic sa optezi pentru un mate info bilingv si nu vei regreta. Mult noroc!

| Denis_Doar_1988 a răspuns:

Depinde doar de tine. Daca esti dispus sa muncesti mergi pe mate info daca nu esti mergi pe filologie. Sper sa iei decizia corecta. Bafta!

| iYael a răspuns:

Depinde si de ce ai vrea sa faci in viitor. Ce facultate vrei sa urmezi. Usor nu e la nici un profil, la ambele trebuie sa muncesti. Daca ai vrea sa lucrezi in domeniul informaticii, medicina, arhitectura etc. mergi la mate-info. Daca vrei avocat sau mai stiu eu ce, filo.