| Ritska a întrebat:

Salut, imi poate explica cineva polisemia verbului "a ţine" in enunturi?

Mersi, funda! big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se tine bine. = Arata bine pentru varsta lui.; Se tine ca inecatul de un pai. = Nu vrea sa renunte nici cum.; Tine la el foarte mult = Il iubeste foarte mult.; Tine in el = E taciturn, nu prea comunica, nu se exteriorizeaza.; Tine de el sa faca acest lucuru = Depinde de le sa faca acel ceva; Tine-te bine! = "Ancoreaza-te bine, gasesteti un sprijin bun, propteste-te bine.; Tine si tu ceva = Na si tie ceva.; Tine-ti gura = taci; Te tine minte = nu te-a uitat. Cam atat imi vine in minte happy

3 răspunsuri:
| Deutsa_7202 a răspuns:

Buna! Uite aici niste enunturi
Elevul tine in mana cartea.
Mergeau tinandu-se de mana.
Se tine tare in sa.
El se tine de ale sale. ( adica isi vede de treaba)
Dupa ce a luat o nota mare, Mihaela se tine cu nasu pe sus. (mandria)
Mama tinea bine fisa medicala.(sensul de a pastra)
Stefan cel Mare tinea multe batalii.
De bucurie tinu masa 3 zile( sensul de a face sa dureze)
Mama isi tinea fiul ca in palma.(a îngriji pe cineva cu cea mai mare dragoste, împlinindu-i-se toate dorințele)

Spre ca te-am ajutat! funda?big grin

| Pufuleteeeee a răspuns:

Eu TIN mana pe pisica!
Eu Tin la persoana aceasta!
-cam astea sunthappy

| Ritska explică:

Multumesc pentru raspunsuri! Deutsa, iti dadeam si tie funda daca puteam big grin