| mcmarik a întrebat:

Imi spune cineva care este polisemia verbului a arunca?

2 răspunsuri:
| lucab a răspuns:

Capacitatea celor mai multe cuvinte dintr-o limbă naturală de a avea mai multe sensuri. Este considerată o categorie semantică fundamentală şi universală pentru că se manifestă în orice limbă.
Aproximativ 80% din fondul principal al limbilor actuale este compus din cuvinte polisemantice (cifra variază de la o limbă la alta). Polisemia caracterizează în primul rând verbele, substantivele şi adjectivele. Este direct proporţională cu vechimea cuvântului şi cu frecvenţa folosirii lui în limbă.
Exemple in cazul nostru:
arunca o privire
vorbe aruncate in vant
arunci diamante la porci
arunci vina pe mine
Sper ca ti-am fost de folos!

| mcmarik explică:

Mersi