| 6669 a întrebat:

Salut, imi poate spune si mie cineva cu ce medie se la liceul Ciprian Porumbescu din Suceava, profilul de muzica?

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

La liceele opționale ( în speță liceele de artă, secția muzică)) nu se intră cu o medie impusă.
Aici se dau probe de aptitudini ( una, două, trei, nu mai știu exact acum - probabil instrument, teorie și solfegii la prima vedere, probabil și dicteuri), și se face o medie a acestor probe.
Foarte probabil se ia în considerare și nota din clasele 5 - 8.
Și din toate acestea se face o medie.
Să zicem că s-au prezentat 60 de candidați și sînt disponibile 30 de locuri. Vor intra cei cu mediile de la 1 la 30.
Cel de pe locul 31 nu intră.
Dar, pentru fiecare tip de instrumente sunt alocate un anumit număr de locuri( corzi, pian, suflători, percuție, canto) și departajarea se face în același mod.
Dar cred că poți intra pe site - ul Liceului și vezi situația de la admiterea din 2017.
Baftă!