| AdrianMihai a întrebat:

Salut, imi puteti calcula desfasurarea continentului Africa de la nord spre sud in grade si kilometripe meridianul de 40 grade long. Estica. FUNDA

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Probabil că e o întrebare capcană.
Nu există vreun continent care să se numească Africa de Nord.
Meridianul de 40 de grade ( longitudine vestică)trece exact prin mijlocul Oceanului Atlantic.
Cel de longitudine estică trece într-adevăr prin Africa dar numai, exact, printre paralelele de 0 şi 20 de grade, latitudine nordică, conţinînd acel teritoriu care se numeşte "Cornul Africii".
Nu ştiu dacă se poate face o măsurătoare în kilometri a gradelor pe meridiane. Se poate face numai pe paralele.

| Colesnic a răspuns:

37 latitudine nordica -35 latitudine sudica

| ffcddf a răspuns:

E o capcana