| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti explica ce inseamna cliseu? Ca din DEX n-am prea inteles.
Multumesc.

15 răspunsuri:
| PinkPanter a răspuns:

Imagine fotografică negativă (pe peliculă de film sau pe sticlă) obținută în camera obscură și după care se face reproducerea fotografică; p. ext. placă sau film fotografic impresionat, developat și fixat.

| Minks a răspuns:

Cliseul are ca sinonim cuvantul "tipar", sau "sablon".

| LolaLollita a răspuns:

Termenul "clișeu" se defineşte sau poate inseamna: CLIȘÉU, clișee, s. n. 1. Imagine fotografică negativă (pe peliculă de film sau pe sticlă) obținută în camera obscură și după care se face reproducerea fotografică; p. ext. placă sau film fotografic impresionat, developat și fixat. 2. (Tipogr.) Planșă de metal, de lemn etc. pe care s-a reprodus sau s-a gravat o imagine, spre a fi imprimată. 3. Fig. Formulă stilistică, expresie etc. banalizată din cauza repetării excesive; șablon. – Din fr. cliché.

Clişeul este, conform definiţiei, o formulă stilistică, expresie etc. banalizată din cauza repetării excesive. De asemenea, pentru acelaşi scop se mai poate folosi termenul şablon. De multe ori folosirea şabloanelor ascunde realitatea pe care acestea pretind că o reflectă.

Vezi si: http://www.scientia.ro/......omane.html

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cliseic,adica repetitiv.

| Ciufu a răspuns:

Un cuvânt, o expresie sau o frază care a devenit banală din urma folosirii excesive.

| MashyGirl a răspuns:

CLIȘÉU, clișee, s. n. 1. Imagine fotografică negativă (pe peliculă de film sau pe sticlă) obținută în camera obscură și după care se face reproducerea fotografică; p. ext. placă sau film fotografic impresionat, developat și fixat. 2. (Tipogr.) Planșă de metal, de lemn etc. pe care s-a reprodus sau s-a gravat o imagine, spre a fi imprimată. 3. Fig. Formulă stilistică, expresie etc. banalizată din cauza repetării excesive; șablon. – Din fr. cliché.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de hai | Semnalează o greșeală | Permalink

CLIȘÉU s. (LIT.) loc comun, (fig.) șablon, tipar. (Un scriitor care folosește multe ~ee.)

CLIȘÉU ~e n. 1) Imagine fotografică negativă. 2) tipogr. Placă pe care s-a reprodus un relief sau s-a gravat o imagine pentru a fi imprimată. ~ de zinc. 3) fig. Expresie stereotipă și banală utilizată frecvent; șablon. /

| MashyGirl a răspuns:

CLIȘÉU, clișee, s. n. 1. Imagine fotografică negativă (pe peliculă de film sau pe sticlă) obținută în camera obscură și după care se face reproducerea fotografică; p. ext. placă sau film fotografic impresionat, developat și fixat. 2. (Tipogr.) Planșă de metal, de lemn etc. pe care s-a reprodus sau s-a gravat o imagine, spre a fi imprimată. 3. Fig. Formulă stilistică, expresie etc. banalizată din cauza repetării excesive; șablon. – Din fr. cliché.

CLIȘÉU s. (LIT.) loc comun, (fig.) șablon, tipar. (Un scriitor care folosește multe ~ee.)

CLIȘÉU ~e n. 1) Imagine fotografică negativă. 2) tipogr. Placă pe care s-a reprodus un relief sau s-a gravat o imagine pentru a fi imprimată. ~ de zinc. 3) fig. Expresie stereotipă și banală utilizată frecvent; șablon. /

| AndReeaღ a răspuns:

o frază banală, un sablon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reactie predictiva ca zestre sociala a persoanei respective, atat timp cat persoana e inchistata in tipare comune imposibil de depasit, fara o autoapreciere obiectiva... acum ai inteles? big grin

| FadetoBlack a răspuns:

Oameni, el a pus o întrebare, dar voi aţi citit-o până la capăt?
A zis că îi trebuie o definiţie mai băbeşte, din capu vostru, nu copy/paste de pe DEX online!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FadetoBlack):

Protestez! A mea e moșească, din capul meu, n-am copiat-o de nicăieri big grin

| FadetoBlack a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă refeream la tine, mă refeream la ceilalţi deştepţi care au dat copy/paste. Aşa că nu protesta pe degeaba.

| piki a răspuns:

Un cuvant, o expresie sau o fraza care a devenit cunoscut, dar si banal din urma folosirii excesive.
Cum ar fi Sabia lui Damocles (care inseamna pericol iminent), Arca lui Noe .....chiar si in filme se intalnesc.
ex : Cuplul aflat la un hotel in Paris. Bineinteles ca pe geam se vede turnul Eiffel.
Intelegi ce vreau sa zic? Se intalnesc in filmele romantice multe clisee de genul asta ...am auzit despre cliseele lui Nicholas Sparks. In cartile lui dupa ce personajele se indragostesc, de obicei se intampla ceva care ii desparte si un alt personaj se imbolnaveste sau intervine vreun uragan etc. Adica toate planurile din cartile sale sunt aceleasi, cu amanunte diferite. Practic, el foloseste un sablon. Cartile lui sunt clisee pentru ca el se foloseste de un anumit plan, sablon
Ai inteles ceva? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru piki):

Da. multumesc.
Vreau sa mi imbogatesc vocabularul, dar se pare ca e mult mai greu decat am crezut. dupa atata documentare abia am aflat ce inseamna cliseu, si nici nu l stapanesc perfect. of. poate peste un an.

| V10r3lxD a răspuns:

"tipar", sau "sablon".