| LittleLady a întrebat:

imi puteti explica mai exact ce inseamna cliseu? Va rog! Funda

4 răspunsuri:
| DarkMarie a răspuns:

Înseamnă un tipar uzat, comun, folosit de prea multe ori încât îşi pierde farmecul. happy
De exemplu: vampirii sunt creaturi prea des întâlnite în cărţile pentru adolescenţi încât devin plictisitori, respectând aceiaşi tipologie. Nu o fi un exemplu prea bun, dar asta mi-a venit pe moment. big grin

Sper că te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Formulă stilistică, expresie etc. banalizată din cauza repetării excesive; şablon. " - Adică ceva ce spui în repetate rânduri până când oamenii din jurul tău îţi spun să taci.

http://dexonline.ro/definitie/cli%C8%99eu

| Tomanecre a răspuns:

Cliseu se cheama atunci cand repeti ceva ce toata lumea deja stie.
De exemplu sa spui si tu ca Isus este Mantuitorul ceea ce nu te face decat de ras

| georgiakiss a răspuns:

CLIȘÉU, clișee, s. n. 1. Imagine fotografică negativă (pe peliculă de film sau pe sticlă) obținută în camera obscură și după care se face reproducerea fotografică; p. ext. placă sau film fotografic impresionat, developat și fixat. 2. (Tipogr.) Planșă de metal, de lemn etc. pe care s-a reprodus sau s-a gravat o imagine, spre a fi imprimată. 3. Fig. Formulă stilistică, expresie etc. banalizată din cauza repetării excesive; șablon. – Din fr. cliché.