| Zoey112 a întrebat:

imi puteti spune care sunt regulile de clasificare si cu exemple(la logica)?
dau funda!happy

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

-Clasificarea trebuie sa fie completa, sa nu lase rest.
-Intre clasele obtinute se stabilesc raporturi de opozotie(cele de pe aceeasi treapta)
-Asemanarile dintre obiectele grupate in aceeasi clasa sa fie mai importante decat deosebrile dintre ele
-Intr-o clasificare se foloseste un singur criteriu de clasificare; bieninteles, dupa ce am facut o clasificare folosind un criteriu putem face alta clasificare cu alt criteriu.( Exemplu: clasificam copii dupa: inaltime, varsta, zodie etc.