| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti face o clasificare a proteinelor?
-proteine cu absorbtie rapida
-proteine cu absorbtie lenta
Cu exemple si momentul din zi in care trebuie sa fie consumate. Multumesc!

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Lactatele ( caseina mai exact ) si ouale au absorbtie lenta.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Ok, multumesc, desi asta stiam si eu. Eram interesat daca mai sunt ceva proteine cu absorbtie lenta care se pot consuma seara. Conserva de ton in suc propriu (care banuiesc ca are absorbie rapida) se poate consuma dupa antrenament?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca pe langa ton trebuie sa fie carbo.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se poate.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice proteina luata cu lapte face absorbtia mai lenta. deci un whey sa zicem, luat in lapte nu apa devine absorbtie lenta. carbo seara nu mananc nici batut. carne + lactate si e cina perfecta. eventual o felie de paine mai mult de gust

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Multumesc. Cand ziceam de carbo nu ma refeream sa-i consum seara, ci impreuna cu tonul, dupa antrenament, caci tonul n-are carbo.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu ca singurele proteine cu absorbtie rapida sunt zerul si soia. acum s-o ia (soia laughing)) dracu daca inteleg de ce a zis cosmin ca nu e asa. eu dupa antrenament cand nu luam whey gold mancam pui cu orez si mergea ok. ce mi-e pui, ce mi-e ton. tot carne alba, dar tonul castiga la acizi grasi esentiali. gen omega 3. daca e in ulei propriu esti super. cat timp nu faci performanta nu te mai ingrijora atat. cat tomp bagi 2g/kg proteina pe zi, sursa e irelevanta. carbo dupa antrenament doar simpli. prefer fructele pentru fructoza. deci ton si 2 banane si aia e. nu te chinui sa iti faci micro-uri de nutritie, pastreaza un macro si esti ok

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Toate proteinele au absortie rapida. Problema e ca acest proces consuma energie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lucian_Magnus_1980):

Serios? Toate au absorbtie rapida?

Nu ai citit o carte in viata ta, nu?

Apuca-te de sah.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sah? Prefer Starcraft, e mai dinamic. Daca vrei cursuri de bio-chimie va trebui sa ma platesti deoarece n-am timp de prostii. Am citit mai multe carti decat poti tu cara in 2 zile. Tu mananca oua si bea lapte.winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lucian_Magnus_1980):

Eram ironic.

Imi dau seama ce carti ai citit daca recomanzi "oua + lapte", cel mai IDIOT sfat posibil.

Copil pampalau si firav, a citit el multe carti!