| deyublonduu a întrebat:

Salut.Imi puteti spune cei care sunteti la mate-info simplu din ce dau bacul si cate ore pe saptamana faceti romana,mate,chimie, bio ..etc.
Puteti spune toti ce stiti despre profillaughing

se pune mare accent pe fizica si chimie?

si in general cum e profilul avand in vedere ca nu e intensiv ci e simplu:d

Răspuns Câştigător
| Nectunt a răspuns:

Eu tocmai ce am terminat liceul la profilul matematică-informatică, iar acum încep facultatea.

Din câte îmi aduc aminte:

Clasa a 9-a și a 10-a - 4 ore de Română, Matematică, Informatică; 2 ore de Chimie, Biologie; 3 ore de Fizică

Clasa a 11-a și a 12-a: 3 ore de Română, Fizică; 1 oră de Biologie, Chimie; 5 ore de Matematică; 7 ore de Informatică.

Bacalaureatul îl vei susține la:

1. Probe scrise - Română, Matematică și ai de ales între Informatică, Biologie, Chimie, Fizică.

2. Probe Orale - Româna și o limbă străină la alegere.

3. Competențe digitale - TIC

4. Atestat profesional - Ai de făcut un program într-unul din limbajele de programare studiate (Poți alege să nu îl susții).

De spus, despre acest profil, sunt multe. Important este să te axezi pe ce dorești tu să faci mai departe. Oricum este bine să înveți la toate materiile câte ceva, altfel riști să devii un roboțel.

Dacă vrei să citești mai mult despre Bacalaureatul la matematică, poți accesa: http://nectunt.ro/articole.php?art=11

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Eu sunt a9-a la mate-info si am 4 ore de romana, 5 de mate, 3 de fizica, 2 de chimie, bio si tic si una de info.Bac dai la romana, mate si una la alegere dintre fizica, bio, chimie sau info si teza dai la romana, mate, info, una la alegere dintre chimie, bio si fizica.
Da, se pune destul de mult accent pe fizica si chimie, dar nu e exagerat, cam la fel ca in generala thinking

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Matematică-informatică" dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Toate cele bune.

| larylarysa a răspuns:

In clasa a 9-a: 3 ore de fizica, 2 ore de chimie, 2 de biologie
in clasa a 10-a la fel
din clasa a 11 ai cate o ora de fiecare!
bacul il dai la mate, romana, si la alegere chimie\biologie\info\fizica