| alina554 a întrebat:

Salut! La facultatea de Chimie Industriala Și Ingineria Mediului din Timișoara materiile precum matematica, fizica și chimia sunt luate de la început sau trebuie să ai un anumit nivel la acestea pentru a te putea descurca la această facultate?

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Vai vai vai cum e la facultate indiferent de facultate tehnica în Romania
Eu am inceput 2 facultăți tehnice aici și am făcut una in Romania și nu mai mi-a trebuit a doua in Ro

Indiferent de facultate tehnica la stat te torturează din prima la toate materiile doar cu matematica

Eu cred că de multe ori din incompetenta profesorilor ce ați preda ceva real palpabil concret care să aibă legătură cu materia respectivă și pentru că trebuie să aibă ei or ce sa ia multi bani sa fie multe ore grele și complicate pentru că studenții să se simtă că nu ar fi buni de nimic
Și că acea facultate este interesantă și prestigioasa și serioasă prin câtă matematica abstractă inutila baga in studenți.

Tu crezi că la fizica sau la chimie sau la optica sau la studiul materialelor vei face chimie sau fizica

Doamne ferește ținere bine sa nu ai cumva un șoc foarte puternic să nu fii dezamăgit

Eu sunt un om căruia îi place fizica chimia electronică gemoetria aplicata

Dar când o să ajungi la facultate
Eu m-am speriat
Zile întregi de matematici abstracte peste alte matematici nebunești din care nu înțelegeam nimic numai heroglife
Chiar și al fizica sau la optica crezi că se făcea fizica sau optica

Nu!

Ci se făcea matematică cu aromă de fizică matematică cu aromă de optică
Totul mecanica studiul materialelor tot tot tot era de fapt doar matematica abstractă care nu are nici cea mai mica aplicabilitate.practics
Cu aroma de mecanica cu aroma de chimie.

Și nu știu de unde scoseseră ei matematica aia din care eu nu înțelegeam nimic pentru că eu făcusem un colegiu tehnic
Adică un liceu tehnic cu M1. Unde se cheamă că se face mai multă matematica
Dar sa zicem că eu eram cel mai prost din curtea scolii la matematica
Dar nici măcar pe la colegii mei din colegiu nu văzusem să facă vreo dată o matematica atât de complexă
In cat a trebuit sa îmi revizuiesc toate cunoștințele de matematica
Am luat toate cărțile de la zero
Alocam zile și nopți doar doar oi începe să înțeleg și eu ceva.
Și până la urmă mă ajutat Dumnezeu am inceput sa mai înțeleg și eu cate ceva am mai dat care un ciubuc am mai copiat... Și mă ajutați Dumnezeu de am scăpat
Cea mai nenorocita facultate cu matematica este Politehnica din București indiferent de profil te omoară cu matematica.

Uite îți recomand eu o facultate care seamănă cu matematica din liceu
Eu doream sa mai fac o facultate pe mecanica fluidelor
Și mi-a părut că nu sunt puși oamenii așa din start să te facă matematician dar nici ușor nu este
Sau poate că mai se lipise ceva matematica de mine
Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi, din Iași

Daca nu vrei matematica încearcă orice facultate din Finlanda pentru chimie și fizica că se merge pe foarte multa practica

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa știi bazele. La facultate nu mai au timp sa iti explice noțiunile ușoare. Astea trebuie sa le știi deja ca nu te vor lua de la 0 și iti va fi dificil.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Trebuie sa ai bazele primitive din liceu, sa ai si tu habar ce e aia o matrice, o integrala, poti sa vii de la orice profil dar o sa fie greu in toate situatiile.