| Gelu0NeluONDES a întrebat:

Salut! M-am inscris la Facultatea de Mecanica desi am auzit ca e o faculatate grea. Ma sperie faptul ca daca am prea multe restante sau (din varii motive )lipsesc la prea multe laboratore o sa fiu exmatriculat. Este adevarat? Eu sunt dispus sa invat, dar pentru cazul extrem as vrea sa stiu ce se poate intampla si cat de rau poate fi.Dau FUNDA

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai bine nu te inscrii la nimic, daca din start te sperie absentele pe care inca nu le-ai facut.
De ce dumnezue te mai duci la facultate, daca nu ai chef sa mergi la cursuri, ori sa inveti?
Facultatea de mecanica nu-i deloc grea, dimpotriva, este usoara si placuta dar se cere seriozitate maxima cu prezenta la cursuri si laboratoare, cu invatat pentru examene, ca ramai cu restante si poti pierde facultatea.
Daca nu ai chef de invatat si nici de mers zilnc la scoala, apai facultatea nu-i de tine si mai bine nu te inscrii sa pierzi bani si timp inutil, ca oricum nu vine cu loc de munca asigurat, la terminarea ei.