| Wordofthat999999 a întrebat:

M-as putea transfera de la facultatea de arte din Londra din anul 1sau 2 la universitatea de arte din Oslo? Si din cate am inteles daca fac acest transfer acolo plec cu bursa sau nu stiu cum, e chestia ca in Norvegia nu cunosc pe nimeni, voi ce m-ati sfatuii, cum sa procedez, Londra nu-mi ofera siguranta, asa cred eu, Norvegia e tara pe care mi.am dorit-o mereu din toate punctele de vedere ca fiecare om care viseaza la o anumita locatie. Voi cum m-ati sfatuiti sa fac, ca daca un student se transfera in alta tara de la acea facultate ii ofera tot ce ii trebuie, job, bursa etc, nu stiu asa am auzit. In Londra am rude dar ei nu ma pot ajuta ca nu stiu nimic legat de asta.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Nu știu de unde ai auzit de bursa.
Te poți transfera dacă ti se accepta transferul și dacă ai bani.
Ambele tari sunt ok la capitolul universități, trai și alte lucruri dar e foarte scump sa faci o facultate intr-o țara straina, nu îți da nimeni bursa, poate dacă ești olimpic sau ai intrat cu media 10 dar nu am prea auzit. Statul britanic sau norvegian nu au absolut niciun motiv sa finanțeze facultatea pentru străini, la fel se întâmpla și la noi, de ex la medicina studenții care nu sunt cetățeni romani plătesc dublu taxa de școlarizare.
In plus Londra e probabil cel mai scump oraș din Europa, te costa enorm de mult sa locuiești și sa înveți acolo.
Eu zic sa te mai gândești cu plecarea, și noi avem facultăți foarte bune, ideea e ca studenții nu prea vor sa învețe. Dacă vrei sa înveți și sa nu treci ca gasca prin apa prin facultate, poți face performanța și aici, apoi poți pleca cu burse in străinătate chiar și la masterul sau la schimburi de experiența.
Și oricum treaba asta cu artele o sa țină fix de cât de bun și talentat ești și cât ești de deschis spre cunoaștere, aproape tot ce vei face in viața in domeniul asta va fi pe cont propriu.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate vad eu in istoricul povestirilor tale, tu nu esti inca studenta la nici o facultate, doar vorbesti ipotetic de acest transfer, de parca ar fi vorba de un tranfser de scoala generala din orasul tau.

Te sfatuiesc mai intai sa aplici la o facultate din strainatate si sa vezi daca esti primita, dupa care sa mergi acoclo sa faci 1-2 ani si vei vedea tu in ce conditii se pot face transferuri intre tari.
Din cate stiu eu, o facultate in strainatate este foarte scumpa, platindu-se intre20.000 si 30.000 dolari/an ori euro.
Daca ai tai parinti au acesti bani inmultiti cu 5 ani, atunci esti libera sa mergi la ce facultate din lume doresti!

PS uitasem sa-ti spun ca, pe perioada facultatii, mai trebuie sa ai bani si pentru cazare: hrana, transport, imbracaminte, facturi lunare (telefon, incalzire, apa).

Cat priveste bursa, aceea poate fii primita daca esti vreun olimpic international la cine stie ce materie, precum: mate, fizica, chimie, info.
Bursele, se aloca studentilor tarilor respective, nu strainilor. Strainii platesc tot: fiecare curs, fiecare examen, fiecare deplasare samd.

| minrest a răspuns:

Unu la mana doar cei extrem de buni pot primi bursa, doi la mana daca primesti bursa nu ai voie sa lucrezi, ideea asta ca ti se ofera atatea e gresita. DACA vrei sa inveti aici e locul, aici ai facultate gratuita daca te incadrezi la buget.

| johnnny123 a răspuns:

Având în vedere că deocamdată nu ești studentă nici măcar în Romania, cred că întrebarea este cam prematură.

Este ca și cum un copil care joacă fotbal în curtea școlii ar întreba "Dacă eu am contract pe doi ani la FC Barcelona, pot să plec la Real Madrid înainte de terminarea contractului?"

În viață lucrurile se fac pe rând. Înainte să te gândești cum vei pleca cu o bursă de arte din Anglia în Norvegia, trebuie să te întrebi cum faci să ajungi la o facultate de arte în Anglia. Și înainte să te întrebi cum ajungi în Anglia, trebuie să te întrebi dacă ești un artist suficient de bun încât să ți se ofere o bursă.

Ai publicat ceva, ai expoziții personale, ai vreo realizare în domeniul artei?

| Vasile94m a răspuns:

Pai eu cred, că bursa va trebui so opti din nou, cred eu. Deoarece totuși faci o schimbare de liceu, dar exista posibilitatea de a mere și cu aceași bursa dar mai bine te interesezi la liceul la care urmează să merii, ei îți pot oferi informații bune și sigure