| sharpx a întrebat:

Ma adresez in special celor care sunt la o facultate de Informatica.
Sunt in clasa a 11-a, si m-am gandit destul de profund la ce facultate sa ma duc. Imi place informatica, si atat laughing. Intrebarea mea, ce facultati BUNE sunt prin Romania (sau in afara, daca exista si burse)? M-am gandit la Lucian Blaga din Sibiu, sau Universitatea de Vest din Timisoara.

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

La Automatica si Calculatoare(daca vei merge la Poli, acolo vei merge pentru ce iti doreste, nu la alte facultati) se studiaza asa: Analiza matematica, Algebra si geometrie si (Probabilitati+ Statistica sau Matematici speciale). In paranteza am scris dupa cum vezi doua variante care au un,, sau'' intre ele. Am procedat asa deoarece: 1. daca dai fix pe specializarea calculatoare, vei face probabilitati+ statistica 2. daca dai pe specializarea automatica, vei face matematici speciale(astea implica ecuatii diferentiale, transformari operationale) Din experienta mea de inginer in calculatoare iesit de pe bancile Facultatii de Automatica si Calculatoare de la Politehnica, pot sa-ti spun ca daca nu stii matematica, dar stii programare(adica esti bun la informatica, stii sa scrii programe) si ai o gandire orientata spre real, te vei descurca foarte bine la aceasta facultate, cu mentiunea ca e posibil sa ai restante la matematica. Nu stiu cum e la alti profesori/alte facultati, dar la mine in generatie au fost ceva restantieri la matematici. Pentru mine nu a fost greu si oricum la ce ai de facut programele informatice nu-ti folosesc notiunile de matematica. Din experienta mea pot sa spun ca pentru a fi un inginer bun in calculatoare sau un programator bun ai nevoie de urmatoarele chestii: 1) orientare spre real(deci gandire logica, matematica, fara fantezismele celor de la arte sau talentele de scris minuni ale celor de la limba romana sau limbile straine) 2) indemanare la scris programe(ar trebui sa ai inteligenta necesara pentru asta din moment ce ai scris ca-ti place informatica; asta presupune si putina inventivitate pentru programele mai grele) 3) pentru a fi si inginer bun, trebuie sa se prinda si ceva inginerie de tine 4) trebuie sa stii unde sa cauti si ce sa alegi din multimea de rezultate gasite; daca ai algoritmi, sa stii sa-i aplici; nu e nevoie sa inveti pe de rost n chestii, important e sa stii sa le cauti, iar daca le-ai gasit, sa stii ce sa faci cu ele(e ca si cum ai zice ca degeaba stii formule, daca nu le stii aplica in probleme) Si cam atat. Ca poate mai tarziu la serviciu vei avea nevoie de anumiti algoritmi de matematica sau tehnici matematice, asta e alta poveste. Dar tu fiind axat in meserie pe informatica, vei avea nevoie doar sa stii sa cauti acei algoritmi si sa-i aplici, adica vei avea de-a face cu ceea ce se cheama,, matematica aplicata'', nu cu matematica pura care da de cap majoritatii populatiei pamantului. Daca vreau sa vorbim mai multe, scrie-mi un mesaj privat.

3 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Mai bine Universitatea Politehnica din Timisoara decat Universitatea de Vest. Angajatorii(romani si straini) pun mai mare pret pe un inginer iesit de pe bancile Facultatii de Automatica si Calculatoare din cadrul Politehnicii(sunt 4 ani de facultate) decat pe un informatician ce a studiar doar 3 ani la Vest. Eu zic sa te mai gandesti, gandirea de inginer nu o iei de la Vest, ci de la Politehnica si e foarte utila, iti va prinde bine in viitor, plus ca vezi altfel lucrurile si referitor la programare. Succes! P.S.: In orasele mai mici ca Sibiu mira-m-as sa fie facultati serioase.

| sharpx explică (pentru didiDia):

Ai dreptate in legatura cu politehnica, chiar imi ofera o varietate mai larga de joburi. Dar, cum am mentionat, cu matematica sunt cam null. Ce matematica se studiaza la politehnica, daca stii?
Mersi de raspuns.

| didiDia a răspuns (pentru sharpx):

Se mai studiaza si,, Matematica asistata de calculator'', dar aici ai de scris niste programele in Matlab/Matcad care sa foloseasca algoritmii matematici predati la curs. Mie nu mi s-a cerut sa stii algoritmii pe de rost, ci i-am aplicat la examen.(adica aveam foaia cu algoritmul in fata, iar eu il aplicam)

| didiDia a răspuns (pentru sharpx):

La Automatica si Calculatoare(daca vei merge la Poli, acolo vei merge pentru ce iti doreste, nu la alte facultati) se studiaza asa: Analiza matematica, Algebra si geometrie si (Probabilitati+ Statistica sau Matematici speciale). In paranteza am scris dupa cum vezi doua variante care au un,, sau'' intre ele. Am procedat asa deoarece: 1. daca dai fix pe specializarea calculatoare, vei face probabilitati+ statistica 2. daca dai pe specializarea automatica, vei face matematici speciale(astea implica ecuatii diferentiale, transformari operationale) Din experienta mea de inginer in calculatoare iesit de pe bancile Facultatii de Automatica si Calculatoare de la Politehnica, pot sa-ti spun ca daca nu stii matematica, dar stii programare(adica esti bun la informatica, stii sa scrii programe) si ai o gandire orientata spre real, te vei descurca foarte bine la aceasta facultate, cu mentiunea ca e posibil sa ai restante la matematica. Nu stiu cum e la alti profesori/alte facultati, dar la mine in generatie au fost ceva restantieri la matematici. Pentru mine nu a fost greu si oricum la ce ai de facut programele informatice nu-ti folosesc notiunile de matematica. Din experienta mea pot sa spun ca pentru a fi un inginer bun in calculatoare sau un programator bun ai nevoie de urmatoarele chestii: 1) orientare spre real(deci gandire logica, matematica, fara fantezismele celor de la arte sau talentele de scris minuni ale celor de la limba romana sau limbile straine) 2) indemanare la scris programe(ar trebui sa ai inteligenta necesara pentru asta din moment ce ai scris ca-ti place informatica; asta presupune si putina inventivitate pentru programele mai grele) 3) pentru a fi si inginer bun, trebuie sa se prinda si ceva inginerie de tine 4) trebuie sa stii unde sa cauti si ce sa alegi din multimea de rezultate gasite; daca ai algoritmi, sa stii sa-i aplici; nu e nevoie sa inveti pe de rost n chestii, important e sa stii sa le cauti, iar daca le-ai gasit, sa stii ce sa faci cu ele(e ca si cum ai zice ca degeaba stii formule, daca nu le stii aplica in probleme) Si cam atat. Ca poate mai tarziu la serviciu vei avea nevoie de anumiti algoritmi de matematica sau tehnici matematice, asta e alta poveste. Dar tu fiind axat in meserie pe informatica, vei avea nevoie doar sa stii sa cauti acei algoritmi si sa-i aplici, adica vei avea de-a face cu ceea ce se cheama,, matematica aplicata'', nu cu matematica pura care da de cap majoritatii populatiei pamantului. Daca vreau sa vorbim mai multe, scrie-mi un mesaj privat.