| xXxFire2013xXx a întrebat:

Se poate sa stii toate sinonimele la toate cuvintele? Am avut la test la Romana niste sinonime pe care daca nu ai auzit de asa ceva nu ai de unde sa stii, mi-am cumparat chiar si un dictionar de sinonime, dar nu cred ca ai cum sa poti raspunde la orice sinonim iti cere.Ce e de facut? Sa ma apuc sa invat din dictionar?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cred că testul a fost prea pretențios.
Un dicționar de sinonime are vreo 2 - 300 de pagini. Și mi se pare aproape imposibil ca cineva ( oricît ar fi el de cunoscător al limbii române) să știe sinonimele tuturor cuvintelor ( atîtea cîte ar fi ).
Acum, depinde și cît de uzuale sunt acele cuvinte care au fost propuse în testul respectiv.
Pe de altă parte, aceasta înseamnă să ai cunoștințe, pentru astfel de situații, dar pe care le poți dobîndi doar prin multă lectură. Lucru pe care, din păcate, voi, școlarii zilelor de astăzi, nu prea îl faceți.

| Taisia_Maria_Dobra_1999 a răspuns:

Nu cred ca poti sa STI toate sinonimele ca is prea multe

| corolav a răspuns (pentru Taisia_Maria_Dobra_1999):

Corect este „să știi".
După „sinonimele" trebuia pusă o virgulă.