| alex2009 a întrebat:

Salut ma uitam acum cateva ore la televizol la emisiunea nasul pe b1 tv se dezbatea problema cu autostrazile care o sa contina nu stiu cate viaducte, tunele si etc cei care dezbateau problema foloseau mult cuvantul tuneluri dupa cate stiu eu forma corecta de plural a cuvantului tunel este tunele nu tuneluri voi ce parere aveti care este forma corecta de plural tunele sau tuneluri?

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Conform dex este tuneluri http://dexonline.ro/search.php?cuv=tunel

| mariobros a răspuns:

Tuneluri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt corecte ambele forme "tuneluri","tunele".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai des folosita este forma tuneluri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele forme sunt corecte