| mariannnnnn1 a întrebat:

Maine am EN la matematica si chiar ma macina un lucru. De exemplu eu la clasa am invatat ca daca e 3/6×6/4 se taie cu o linie oblica 6 si se scrie sub, respectiv deasupra cifra corespunzatoare. Daca fac asta si la examen se poate considera semn si sa se anuleze lucrarea?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ca să nu ai probleme, mâine întrebă chestiunea asta pe profii supraveghetori

Baftă pe mâine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De preferat e sa nu faci asta, pentru ca unii chiar iti pot anula lucrarea

| NameInUse a răspuns:

Nu, nu este considerat semn, pentru ca si in culegerile de matematica ai asa simplificarea facuta. Asa se face ea, prin taietura si nu se considera semn. Dar ai grija sa nu tai cu prea multe linii, asta ar putea sari la ochi

| Oniceanu_Florian_2001 a răspuns:

Pai pe prima o simplific cu 3 și a doua cu 2 și nu este niciun semn, este corect.