| ppicopp a întrebat:

Salut, maine dau bilingvul la engleză si am mari emotii, nu stiu de ce. In primul rand vreau sa stiu cum este la proba scrisa, ce ar trebui să învăț? Ca sa ma descurc mai bine. Apoi, la proba orală ce trebuie sa fac, cam cât de lungi trebuie sa fie raspunsurile, in timp ce răspund ma pot uita pe foaia cu textul? Mersi, vreau răspunsuri serioase! Scuzati categoria dar e cea mai populară

2 răspunsuri:
| Bernardus a răspuns:

Cand am dat eu bilingvul, la scris a picat word formation, rephrasal, a mai fost un exercitiu de completat cuvinte pe text(cred ca stii la ce ma refer, cu variante din care trebuie sa alegi), si din ce tin eu minte nu am avut compunere(cam atat tin eu minte). La oral, noua ne-au dat biletele cu textul, si o foaie de ciorna, si ne-au lasat sa ne formulam raspunsuri, si eventual sa le si scriem, cine voia sa o faca. Cand te cheama sa raspunzi nu prea ai cum sa te uiti la text. De lungimea raspunsurilor o sa iti dai tu seama cel mai probabil, primele 3 intrebari (cred ca erau 4 in total, nu mai stiu) sunt cu raspuns direct, din text, si se raspunde de obicei cu o propozitie/doua, si ultima e de opinie personala, la care trebuie sa si dezvolti.

| Alexandru_Mihai_1988 a răspuns:

Pai, din ce oras esti ca bilingvurile sunt diferite in functie de oras
(judet)