| Nikolaus a întrebat:

Maine la 9 dimineața o sa ma duc la liceul la care vreau sa ma duc(sunt in clasa a 8-a) si o sa dau o testare la engleza sifranceza in scris si dupa oral, toate una după alta pentru o clasa de științe ale naturii bilingv. Eu ma întreb asa:cand am fost sambata la pregatirea pentru teste eram vreo 40 poate 45. In clasa sunt 28 de locuri. Pentru ce e testul asta? Cu ce ma ajuta testul asta daca iau 10, iar la evaluarea nationala imi da media de admitere cam 8.80(la liceul asta se intra cu 9+ la toate profilurile), cu ce ma încălzește ca am luat 10 la testări? Asta e prima întrebare. A doua este:daca eu dau testele astea, e ca si cum as avea un loc asigurat? Adica ma lupt cu altii 40 pentru cele 28 de locuri sau mai pot sa vina iar si altii si pot sa dea testul asta sau e doar mâine si gata? Eu m-am preînscris cand au venit cu oferta liceului cu cateva săptămâni bune inainte. Cine stie va rog sa imi spuna. Merci.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vrei să te înscrii la o specializare cu predare BILINGVĂ a unei limbi străine, atunci TREBUIE să dai proba de "bilingv" ( promovarea ei fiind o condiţie OBLIGATORIE pentru a putea opta pentru o specializare de bilingv )!

"Art. 4. (1) Înscrierea în clasa a IX-a, în liceele de stat se face fara examen, pe baza mediei de admitere.
(10) Excepţie de la prevederile alin.(1) fac liceele/clasele pentru care se susţin probe de aptitudini, clasele cu regim de predare bilingv pentru care se susţin probe de verificare a cunostinţelor de limba moderna si clasele cu predare în limbile minoritaţilor naţionale, pentru care se susţin probe de verificare a cunostinţelor la limba materna. Pentru aceste clase, admiterea se face în conformitate cu prevederile prezentei metodologii." - SURSA = Metodologia de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

Chiar dacă iei 10 la aceste probe, NU se socoteşte la media de admitere - dar, fără acest examen, NU poţi intra la o specializare bilingvă!

De asemenea, pot să se înscrie la acel liceu/specializare şi alţi elevi care au promovat proba de bilingv ( la acea limbă străină )...

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| valeeExpress a răspuns:

La ce liceu, Creanga?

| Andreea_Elena_1997_4ufl a răspuns:

Biligvul se da pentru a intra la clase de bilingv ( engleza sau franceza sau alta limba) sau la clase de intensiv ( engleza franceza, etc). Daca tu si inca cineva aveti aceeasi medie si amandoi vrei sa intrati in liceul x(acelasi liceu) la un profil cu bilingv si doar tu ai dat examenul separat de bilingv ( si l.ai luat) tu ai prioritate. Dar nu te ajuta la media de admitere. Acest examen te ajuta sa intri doar la clase de bilingv sau intensiv. Sper ca ai inteles ce ti.am explicat. Si eu sunt tot clasa a 8a si am sustinut ieri examenul de bilingv engleza. Sper ca te.am ajutat. Astept sa-mi raspunzi.