| Bogdan8990 a întrebat:

Salut membrii TPU! Puteti sa imi spuneti din ce lectii se da bac-ul la istorie?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din toate lectiile. Dar subiectele de BAC sunt ultra secrete si se fac de 2-3 profesori, care nu au voie sa spuna ce lectii selecteaza pentru urmatorul BAC.
Deci, intrebarea ta din ce lectii se da la BAC, nu face sens, pentru ca trebuei sa pregatesti TOATA materia de Istorie, ca sa fii bine pregatita la examenul de BAC, cand se deschid subiectele secrete si ti se cere rezolvarea lor.
Daca era asa de smplu cum spui tu, atunci toata lumea lua BAC-ul si nu mai era atat de important, dar uite ca nu-i simplu, iar preagatirea incepe din prima zi cand incepi clasa a XII-a.

| Yurisa a răspuns:

Nu iti trebuie toata istoria, chill laughing Trebuie doar materia de a 12-a invatata

| asperger3 a răspuns:

Salut. Ve avea ca si materie cea din clasa a douasprecea cu precizarea ca vei relua regimurile totalitare ce le-ai facut in clasa a XI-a.

Capitolul
Popoare și spații istorice
1.Romanitatea românilor în viziunea istoricilor.

Capitolul
Oamenii, societatea și lumea ideilor
1.Secolul XX – între democraţie şi totalitarism. Ideologii şi practici politice în România şi în Europa.
2.Constituţiile din România.

Capitolul
Statul și politica
1.Autonomii locale şi instituţii centrale şi în spaţiul românesc (secolele IX-XVIII).
2.Statul român modern: de la proiect politic la realizarea României Mari. (secolele XVIII-XX)
3.România postbelică. Stalinism, naţional-comunism şi disidenţă anticomunistă. Construcţia democraţiei postdecembriste.

Capitolul
Relațiile internaționale
1. Spaţiul românesc între diplomaţie şi conflict în Evul Mediu şi la începuturile modernităţii.
2.România şi concertul european; de la „criza orientală" la marile alianţe ale secolului XX.
3.România în perioada „Războiului rece".

| ArmywCode a răspuns:

Din toate. Istoria romaniei.