| DmnProfesoara a întrebat:

Mereu am avut probleme cu matematica, si acum "m-am trezit"ca mai este doar 1 saptamana pana la examenul de admitere...Am incercat sa fac cateva probleme la matematica, insa nu pot sa duc pana la capat rezolvarile.Multe dintre exercitiile necunoscute l-am rugat pe prof sa ma ajute.Acum am gasit o problema.in culegere si as avea nevoie de putin ajutor. (x+1)(x+7)=72... Cum aflu x? Daca inmultesc termenii obtin o ecuatie de gradul 2, si nu stiu daca ma ajuta cu ceva. Stiu ca pe-aici nu se fac teme, ..insa chiar nu are legatura cu vreo tema. Vreau doar sa-mi mai astup putin din goluri, sa nu ma trezesc cu asta la examen si sa nu stiu. Mersi!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Te ajută pentru că ecuația de gradul doi are o formulă standard de rezolvare și procedezi ca atare.
Ajungi la: x pătrat+ 8x -65 = 0
Aplici formula şi rezolvi ecuaţia.

1 răspuns:
| Alexx09 a răspuns:

Formula e : Delta = b^2-4ac
a = 1
b = 8
c= -65
Delta = 64-4*1*(-65)
= 64+260=324
daca Delta e nr pozitiv ==>avem 2 solutii, x1 si x2
x1= -b+radical din delta totul supra 2a
x2= -b-radical din delta totul supra 2a