| LoveTVD a întrebat:

Ne-a spus odata profesorul de romana la scoala despre o carte nu mai stiu km se numea dar titlul era ceva de genu INTR-O NOAPTE UN TREN si era vb despre un om care plecase la drum si in acel tren se intampla fel si fel de lucruri ciudate am cautat pe google si nu am gasit aceasta carte va rog daca stiti sa imi spuneti numele autorului si titlul exact. Multumesc funda

12 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În 1968 regizorul francez Andre Delvaux a realizat un film care s-a numit" Într-o seară un tren"(Un soir, un train) cu: Yves Montand şi Anouk Aimee.
Nu ştiu după ce lucrare a fost realizat. Poate e vorba de un roman cu acelaşi titlu, exact cum v-a spus profesorul vostru.
Mai aşteptaţi nişte răspunsuri.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Nu e carte...din este scris pe caietul meu de romana este film si se numeste "intr-o seara, un tren" http://port.ro/.......film_page

| IrisMov a răspuns:

Trenul de noapte- Ioan Grosan?
sau
Viata pe un peron- Octavian Paler?

| LoveTVD explică (pentru IrisMov):

Este scrisa de un scriitor strain si sin cate imi amintesc eu era vorba despre un om care luase un tren si acolo erau niste fantome si pana la urma si-a dat seama ca si el este si la sfarsitul cartii si-a vazut cadavrul cam asa ceva thinking dar multumesc oricum pentru ajutor

| IrisMov a răspuns (pentru LoveTVD):

Cel mai bine...cauta-ti proful si intreaba-l cum se numeste cartea laughing. Si ne anunti si pe noi dup-aia, ca suna interesant big grin

| LoveTVD explică (pentru IrisMov):

Problema este ca nu il mai am pe acel prof si chiar din cate mi-a povestit despre carte suna super interesant si chiar as vrea sa o citesc multumesc oricum de ajutor :*

| ctina a răspuns:

Sa fie oare cazul magheru al lui drumes?

| LoveTVD explică (pentru ctina):

Nu, nu se numea ceva de genu intr-o noapte un tren sau noaptea in tren...

| AlinaG a răspuns:

Agatha Christie? "Crima din Orient Express", "Le Train bleu-The Mystery of the Blue Train"
Prima carte e foarte faimoasa.

| SimonaSs a răspuns:

Stiu de existenta unui film mai vechi: Un soir, un train -Intr-o seara un tren...

| SimonaSs a răspuns:

Sa fie o carte mai noua...Trenul de noapte spre Lisabona - Pascal Mercier?

| LoveTVD explică (pentru SimonaSs):

Nu in aceasta carte este vb despre o femeie...in cartea despre care explic eu este vb despre un barbat care se urca intr-un tren si in acel tren nu se afla oameni sunt niste fantome si el coboara cu o statie inainte decat trebuia iar a2a zi afla caa acel tren a facut un accident exact la statia la care trebuia sa coboare el si citeste in ziar despre chestia asta si la un moment dat se duce la locul accidentului si se vede pe el vede cadavrul lui deci el era practic un spirit... ceva de genul min s-a parut f interesanta si as vrea foarte mult sa o citesc multumesc foarte mult pentru ajutor oricum :*