| roxana_9332 a întrebat:

Nu stiti ceva exemple de carti in genul Twilight / Amurg?

Răspuns Câştigător
| miruniiki a răspuns:

Vampire Diaries thinking
eu le'am citit.sunt la volumul 4. te asigur, sunt superbe

14 răspunsuri:
| ralucaralu a răspuns:

Eu am citit seria Casa Noptii. E extraordinara! Pana acum, au aparut la noi 5 carti. E vorba despre o adolescenta de 16 ani care este"insemnata" si devine vampir. Ea este deosebita, nu este ca ceilalti vampiri; da dovada de puteri foarte mari. Ea se muta de la parinti si pleaca la Casa Noptii.Aici isi face prieteni foarte buni si au foarte multe aventuri. Mie chiar mi-a placut seria aceasta si abia astept sa apara si celelalte(din cate am inteles sunt 12).
De asemenea am citit Ingerul Noptii. Nu e cu vampiri, dar merita citita. E vorba de o fata tot de 16 ani care se indragosteste de un coleg nou, care nu e ceea ce pare. Isi da seama ca se intampla lucruri ciudate, ca e urmarita si ca cineva ii "umbla" prin ganduri. Baiatul de care s-a indragostit e de fapt un inger cazut, care a venit sa o omoare pentru corpul ei, dar s-a indragostit de ea. Ajunge sa o salveze in sfarsit de cel care o urmareste si vrea cu adevarat sa o ucida.
Si eu am citit Twilight si mi-a placut foarte mult. Daca ti-a placut si tie, cred ca trebuie sa citesti cartile acestea.
Primele 3 volume din Casa Noptii:
http://www.librarie.net/......ultate.php
Ingerul Noptii:
http://www.elefant.ro/res/img/pictures/ingerul%20noptii_2D_web.jpg

Succes!

| Mihaela a răspuns:

The vampire diaries[ nu se compara cu Twilight]
Gossip girl
Si poti sa astepti pana imi public eu cartea! laughing
Oricum, succes!:*

| educatie2021 a răspuns:

Vampiratii

| Myuu a răspuns:

Da, jurnalele vampirilor este in gen Twilight

| veronica a răspuns:

Am 2 serii foarte apropiate cu twilight pentru tine problema e ca nu stiu daca sunt traduse in romana eu le citesc in greaca
http://www.goodreads.com/author/list/1330292.Maggie_Stiefvater

(primele 2 carti din lista si urmeaza scoata si continuarea)

http://laurenkatebooks.net/

(cartea se numeste in romana INGERII si prima parte CADEREA)
nu stiu daca sunt traduse in romana dar te asigur ca merita 100% sa le citesti sunt chiar foarte bune.

| veronica a răspuns:

Uite un sait in Romania unde poti gasi cartea ingerii, in Romania e tradusa altfel dar sa stii ca e mult mai buna decat vampire diaries, cartile nu sunt asa de buna ca saeialul

http://www.litera.ro/literatura-133/damnare-1088

| vladvlad23 a răspuns:

Circul Fricii. Cirque du Freak.

| vladvlad23 a răspuns:

Sau daca zici dar este de fapt un anime japonez si nu o carte dar tot de gen Twilight. http://www.cinemagia.ro/filme/vanpaia-naito-33350/

| marett16 a răspuns:

Jurnalele vampirilor vol. 1, vol. 2, vol. 3 si vol. 4

| YourAngel a răspuns:

Jurnalele Vampirilor

| xkatax97 a răspuns:

Pai. Ti-as recomanda ( nu ca as fii eu unu care citeste multe cartii) seria "Fascinatie". dar totusi Jurnalele Vampirilor merita citite (sau urmareste serialul laughing. care e tot cam pe acolo )

| Iu5tY a răspuns:

Pai o carte scrisa tot de Stephenie Mayer este GAZDA, am auzit ca e in genul la Twilight...si cam atat stiuwinking