| OriceNumePresupun a întrebat:

Salut, nu sunt sigura la ce profil sa merg la liceu, nu pot sa ma decid daca sa merg la mate-info sau stiintele naturii. Imi place foarte mult biologia si chimia dar si matematica. Cu informatica stau destul de bine dar la fizica nu inteleg mai nimic. De filio nu ma ating pentru ca nu sunt buna la romana, geografie, istorie. Nu stiu persoane care sunt la real, toata lumea de la mine din familie a fost la uman mai putin tata care a fost la mate-fizica acum multi ani, iar de atunci s-au mai schimbat lucruruile. As vrea sa stiu cum e la profilurile astea si la care credeti ca ar trebui sa merg. Multumesc =)

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu îți zic mergi la orice liceu care te învață o meserie
Până și o școală profesionala poate fi mult mult mult mai valoroasă de cat un liceu
Daca la sfârșitul ei dai un examen care se cheamă atestat profesional

Ăla este că un lingiu de aur

Ori că ai un lingou de aur ori că și un atestat profesional de tinichigiu vopsitor auto

Este la fel de valoros în viață

Eu am locuit în Elveția Grecia America Israel Anglia

Am 2 facutati

Dar tu știi că oamenii pe planetă aceasta fac ceva pe ele de. facutati
Diplomă de inginer in multe tari este buna doar sa îți facă belele și să fii urat de oamenii din țara respectivă și să nu te angajeze nimeni

De exemplu în Irlanda când am spus că sunt inginer toți mă luau cu fundul de nas își băteau joc de mine se purtau că și când aș fi fost criminal

Dar am vorbit din întâmplare cu ambasadoarea Irlandei în Romania și mi-a deschis ochii

Și mi-a spus că sa spun că sunt tehnician și să mă prezint peste tot in viața doar cu diplomele de atestat profesional
De tehnician
Și să nu mai povestesc nimănui că aș fi inginer

Și așa am făcut
. știi ce s-a întâmplat.în momentul în care am spus runt
Tehnician
Tinichigiu vopsitor auto
Sunt tehnician instalator de gaze apa cana

Sunt tehnician instalator montator sisteme de stingere a incendiilor, efracție control acces pontaj alarme

Sunt tehnician electronist

Știi ce s-a întâmplat.pe la joburile pe care am dorit să le am prin diverse țări mai ales în Anglia Irlanda și Grecia

Nimeni nu și-a mai bătut joc de mine
Nimeni nu mai mă luat cu fundul de nas
Nimeni nu mai mi-a pus piedici
Nimeni nu mai mi-a băgat bete in roate
Nimeni nu mai mă privit cu ură

Așa că este foarte important și interesant să deții un atestat profesional

De ce pentru că atunci când tu ajungi într-o anumită țară să zicem in Anglia sau în Elveția
Trebuie sa te adresezi prin NARIC academiei din tara respectivă să îți echivaleze diplomele

O diplomă de tehnician din Romania primește o notă mai mare de cat daca ai fi făcut un liceu

Tu știi că diploma mea de atestat profesional de tinichigiu vopsitor auto este mai valoroasă de cat diplomă de Bacalaureat în Anglia

De ce pentru că sunt foarte multi ingineri și s-a saturat planetă de ingineri
Au nevoie de tehnicieni și îți dă note NVQ3
Asta înseamnă o notă extraordinar de buna dacă ești tehnician
.și unul care are BAC-ul ia doar NVQ 2

| user0328 a răspuns:

Salut! Cele două sunt în mare asemănătoare, însă dacă mergi la mate-info vei avea mult timp ocupat cu informatica. Restul materiilor le faci aproximativ la același nivel, mai ales că sunt mulți de la mate-info care se duc după la medicină sau alte facultăți ce implică științele naturii. Dacă alegi științele va fi poate o idee mai lejer, însă vei pierde toată partea cu informatica, dar pe care o poți face în timpul liber. După cum te-ai descris, eu zic că la ambele te poți descurca.