| Cosmin_Cretu_1989 a întrebat:

Salut,numele meu este Cosmin si sunt clasa a 7-a...La romana am o tema in care spune:Aratati ce inseamna urm unitati frazeologice:arca lui noe,patul lui procust, turnul babel...Ma poate ajuta cineva?

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Draga Cosmin, in primul rand nu se fac teme pe TPU.
In al doilea rand, cerinta este sa explici sensul unor expresii, acestea sunt folosite astazi ca expresii care inseamna ceva legat de sensul de baza, de ceea ce au fost initial. Daca dai cautare pe google cu fiecare expresie in parte o sa gasesti explicatiile si iti poti face tema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Expresia "arca lui Noe" semnifică o aglomerație mare de elemente foarte diverse, așa cum erau animalele salvate la Potop de Noe cu corabia (arca) lui - vezi aici http://www.lecturirecenzate.ro/2010/09/24/biblia-1-facerea-lumii/
Expresia "patul lui Procust" are semnificația de cadru rigid, care nu permite nici extindere nici minimalizare, obligându-te să te menții (cu greutate) la niște parametri ficși. Provine de la legenda antică greacă a lui Procust, un tâlhar care captura drumeții și îi culca într-un pat. Dacă drumețul era mai lung decât patul, îi tăia capul. Dacă era mai scurt, îl lega cu frânghii și îl extindea, provocându-i dureri insuportabile.
Expresia"turnul Babel" are înțelesul de aglomerație mare, în care oamenii nu se înțeleg unii cu alții, creându-se o mare dezordine. Provine din Biblie, unde se spune că a fost creat turnul Babel în care oamenii, care vorbiseră până atunci aceeași limbă, au început să vorbească în limbi diferite și nu s-au mai înțeles unii pe alții.

| KM3 a răspuns:

Tot ce stiu este ca Turnul Babel=confuzie
Patul lui Procust=suferinta
iar la Arca lui Noe cred ca e salvare, deoarece arca l-a salvat pe Noe. Sper ca te-am ajutat

| b3ni108 a răspuns:

Expresia "arca lui Noe" semnifică o aglomerație mare de elemente foarte diverse, așa cum erau animalele salvate la Potop de Noe cu corabia (arca) lui - vezi aici http://www.lecturirecenzate.ro/2010/09/24/biblia-1-facerea-lumii/
Expresia "patul lui Procust" are semnificația de cadru rigid, care nu permite nici extindere nici minimalizare, obligându-te să te menții (cu greutate) la niște parametri ficși. Provine de la legenda antică greacă a lui Procust, un tâlhar care captura drumeții și îi culca într-un pat. Dacă drumețul era mai lung decât patul, îi tăia capul. Dacă era mai scurt, îl lega cu frânghii și îl extindea, provocându-i dureri insuportabile.
Expresia"turnul Babel" are înțelesul de aglomerație mare, în care oamenii nu se înțeleg unii cu alții, creându-se o mare dezordine. Provine din Biblie, unde se spune că a fost creat turnul Babel în care oamenii, care vorbiseră până atunci aceeași limbă, au început să vorbească în limbi diferite și nu s-au mai înțeles unii pe alții. Funda te rog!

| Denispop33 a răspuns:

Atunci de ce exista rubrica pentru educatie si cultura generala?