| sputnik a întrebat:

Pare o intrebare ciudata, dar asta e intreb poate stie cineva. De ce are curcubeul doar 7 culori?

2 răspunsuri:
| RasfoiescPeNet a răspuns:

Nu stiu daca real... dar pe net scrie despre ceva legenda:

"Legenda curcubeului

Cu mult timp în urma, la începutul timpurilor, culorile lumii s-au certat. Fiecare dintre ele pretindea ca era cea mai buna, cea mai frumoasa, cea mai importanta, cea mai folositoare, cea mai iubita.

Verdele spuse: "Uitati-va la iarba, frunze si copaci. In mod evident vedeti si voi ca sunt cea mai importanta culoare. Sunt culoarea vietii si a sperantei. Uitati-va in jur si o sa vedeti ca sunt peste tot".

Albastrul l-a intrerupt si exclama: "Ganditi-va la cer si la mare. Apa sta la baza vietii si fara mine nu ar exista cerul albastru. Fara mine nu ar exista nimic!"

Galbenul rase: "Eu sunt luminos si cald, iar tu esti atat de serios. De fiecare data cand te uiti la o narcisa galbena sau la o floarea-soarelui zambesti. Soarele, luna si stelele sunt galbene, frumusetea mea este atat de evedenta incat oricine ma vede ramane de-a dreptul uimit!
"

http://www.scritub.com/......i13443.php

| Alexxx02 a răspuns:

Deoarece din astea 7 culori se pot forma altele respectiv restul culorilor pe care le stii si tu. Sper ca ti-am rezolvat problema existentiala xD rolling on the floor

Întrebări recente