| șimaice a întrebat:

Salut! Pentru ce facultati din cadrul Politehnicii as putea sa optez dupa ce am terminat filologia? Mentionez ca nu am cunostinte de programare.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| isemilia a răspuns:

Cel mai bine, cred eu, este sa iei legatura cu cineva de la mate-info sau cu profesorii, daca sunt mai intelegatori. Ii rogi sa iti recomande culegeri si manuale. Daca reusesti sa intelegi de acolo si singur / singura e perfect, daca nu ceri ajutor (de la un amic sau un profesor, fie el de la clasa sau de meditatii). In general ar trebui sa ai un minim de cunostinte, insa ei vor preda din nou acea materie. (intr-un ritm alert, cel mai probabil de la un nivel mai avansat putin) Nu te vor lua de la "5×3=15", insa nici nu vor exagera cu cerintele. Cred ca gasesti pe internet si liste cu diverse carti / manuale / etc care sunt recomandate.

TL; DR. Ar fi bine sa incerci sa inveti de pe acum (sau din vara), sa nu trebuiasca sa inveti totul in primele zile. Poti incerca sa faci meditatii sau sa inveti singur / singura.

3 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Pentru orice, doar ca va trebui sa inveti si sa ajungi la aproximativ acelasi nivel la care se afla o persoana ce a terminat profilul real.

| șimaice explică (pentru isemilia):

Adica ar trebui sa fac meditatii in timpul verii, sau pot sa recuperez in timpul facultatii daca imi dau silinta?

| șimaice explică (pentru isemilia):

Multumesc!