| anonim_4396 a întrebat:

Oscilez intre inginerie chimică si inginerie medicală din cadrul Politehnicii din Bucuresti.
Imi plac ambele, dar nu stiu ce sa aleg. Nu am cunoștințe care sa fi absolvit vreuna din aceste facultăți, de aceea va rog sa imi dati câteva detalii( avantaje, dezavantaje), cat si despre posibilitati de angajare, salarii etc...
Va multumesc din suflet!

Răspuns Apreciat de Editori
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am absolvit una din aceste facultati. La Poli in general e greu, e al naibii de greu, faci materii bazate pe mate (foarte multa mate), fizica, info si chimie.
Tot ce pot sa iti spun e ca daca mergi la inginerie chimica ai mai multe posibilitati de angajare, in industrie, in laboratoare, in cercetare etc. in functie de ce specializare alegi.
Cu ingineria medicala nu prea faci nimic in Romania pentru ca aici domeniul nu e foarte dezvoltat, in strainatate insa ai sanse sa faci o cariera.