| Petrescu_Florian_1997 a întrebat:

Salut.
Peste 2 saptamani (aproape) incepe scoala.
Si...am trecut a 9-a(boboc).
Si tot ce vreau sa stiu e care treaba cu recapitalarea aia de la inceput? Dam teste initiale la toate materiile 5-8? o_O. Facem recapitulare normala la fiecare materie, ne pun si note?
La voi cum a fost si va rog, explicati-mi.
Funda!

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
In prima saptamana sau in primele doua chiar se fac recapitulari pe materia 5-8. Teste initiale se dau doar daca profesorul considera ca e relevant. Conteaza si profilul. Eu am facut mate-info intensiv info si am dat test initial in a 9-a la romana, mate, fizica, chimie, biologie, info. Notele nu se trec in catalog decat daca vrea elevul(si profesorul). In general se obtin note mici. Rolul acestor teste este ca profesorul sa observe nivelul fiecaruia si al clasei per total pentru a sti cum sa se pregateasca, ce sa ceara de la voi, ce asteptari poate avea.
Succes in noul an scolar!

7 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Nu stiu cum e la alte licee, dar din cate tin minte am dat doar la materiile de baza. Am fost la mate-info si parca am dat la romana, matematica, fizica...mai mult la materiile pe care urma sa le fac. Stiu ca ne-a pus note, dar nu au fost trecute in catalog. Oricum, au trecut cativa ani de atunci si poate lucrurile s-au mai schimbat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, în fiecare clasă se dau teste iniţiale la toate materiile care au fost studiate în anul precedent ( NU contează ce profil/specializare eşti )!
Sau, cel puţin TEORETIC, aşa ar trebui să se întâmple!
Acum, "depinde" şi de profesor...

De asemenea, unii profesori fac pregătire pentru testele iniţiale - mai exact, o recapitulare a materiei - iar alţii nu fac...

La fel şi cu trecerea notei în catalog : PROFESORUL decide!

Teoretic, NU ar trebui să se treacă aceste note.
Dar, unii profesori le trec "obligatoriu", alţii le trec doar pe cele peste 7, alţii vă lasă pe voi să alegeţi/decideţi dacă vreţi să vă treacă nota, etc.

Pentru anul şcolar 2014-2015 NU s-au publicat pe net modele de teste iniţiale!
Doar în 2012 s-au publicat modele de teste iniţiale - vezi linkul oficial :
http://subiecte2012.edu.ro/2012/testeinitiale/liceal/

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

depinde de liceu, nu toți dau testele astea inițiale. nu trebuie să-ți faci griji, nu vor trece notele în catalog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Fiecare profesor face cam ce vrea.
Unii vor lua totul de la zero, alții vor recapitula baza sau unii vor intra direct în materie.
Testele inițiale, în mod normal, nu se trec, dar unii profi poate vă lasă să alegeți.

| iSwag a răspuns:

Si eu am trecut intr-a 9-a big grin.

Pai, cred ca dam teste initiale prima data, apoi recapitularea.

Depinde de profil si specializare. De exemplu daca esti la mate-info (ca si mine) nu o sa dai la latina, civica si altelewinking.
O sa dai test la materiile pe care le-ai facut in clasele 5-8.

| anaaandr17 a răspuns:

Depinde de fiecare profesor, la mine la unele materii ne-a luat de la 0.laughing

| Andreeeeei a răspuns:

Si eu trec a 9 a, dar la stiintele naturii, si cred ca se dau in functie de profil