| Zewww99 a întrebat:

Salut!

Peste o săptămână am admiterea la kinetoterapie și nu pot să înțeleg sistemul nervos.
Mă poate ajuta cineva sa-l înțeleg cât de cât bine? La fel și analizatorii...dar problema cea mai mare e la sistemul nervos.
Mulțumesc frumos! E urgent

Răspuns Câştigător
| Laura162 a răspuns:

Nu stiu cat de detaliat ai nevoie, dar cursul asta mi se pare destul de cuprinzator:
https://efs.ucv.ro/pdf/studenti/cursuri_master/note_curs_nervos.pdf

5 răspunsuri:
| Laura162 a răspuns:

Sistemul nervos e un subiect destul de vast. E ceva anume ce nu intelegi (ex. neuronul si transmiterea impulsului, caile sensitivitatii, relexe) sau cap-coada?

| Zewww99 explică (pentru Laura162):

Cam de la cap la coada... știu așa în mare parte cu ce se mănâncă, doar că nu reușesc să rețin teoria și anumite detalii...

| Laura162 a răspuns (pentru Laura162):

E de la Facultatea de Educatie Fizica si Sport. Ma gandesc ca se apropie de ce ai tu nevoie la kineto.

| Zewww99 explică (pentru Laura162):

Mersi mult de tot. Sper sa rețin cat de mult pot din el.

| Laura162 a răspuns (pentru Zewww99):

Bafta la admitere!

| Laura162 a răspuns (pentru Zewww99):

Nu stiu cat de detaliat ai nevoie, dar cursul asta mi se pare destul de cuprinzator:
https://efs.ucv.ro/pdf/studenti/cursuri_master/note_curs_nervos.pdf