| jokerh a întrebat:

Peste putin timp o sa incep clasa a 8-a si trebuie sa ma gandesc serios la alegerea profilului pentru liceu.
Deci, materiile care imi plac foarte mult sunt istoria si biologia(mai mult anatomie).
Mi-a placut foarte mult si chimia in primul semestru cand luam doar 9 si 10, apoi de la lectia covalenta parca nu am mai inteles nimic,dar sincer sa fiu, nici nu mi-am dat interesul ca sa incerc sa pricep.Asa ca am inceput sa recapitulez in vacanta si parca s-a mai lipit ceva de mine. Apoi fizica,nu pot sa inteleg materia asta, pur si simplu.Ma descurc sa iau cate un 7, cam asta e nivelul meu.La matematica in clasa a 5 si a 6 eram de nota 7-8, iar in vacanta de dinainte de clasa a 7-a am lucrat atat de mult incat am dat-o pe spate pana si pe profesoaralaughing). Acum am note foarte bune,insa nu cred ca as vrea sa dau la mate-info,parca e prea mult pentru minelaughing)
Initial voiam sa dau la stiinte ale naturii,de-asta am insirat aici atatea despre fizica si chimie,poate ma ajutati,sa imi spuneti daca ar merge profilul pentru mine, caci nici eu nu mai stiu.Romana nu ma pasioneaza,poate doar sa citesc carti, nu imi place deloc sa fac eseuri sau compuneri si chestii de genul asta.Geografia nu imi place,la fel si franceza,deci stiinte sociale nu stiu daca ar fi cea mai potrivita alegere
Ce profil imi sugerati sa urmez? Ah da,si daca sa zicem ca as vrea sa dau la medicina,ar trebui sa ma pricep la fizica? Cum am zis,la chimie m-as mai stradui,dar fizica nu pot sa o inteleg.
Va rog sa ma ajutati! Mai e un an si toti colegii mei stiu la ce profil vor, doar eu sunt in impaslaughing
Dau funda!big grin

Răspuns Câştigător
| PikaPikaChuChu a răspuns:

Din cate spui ai putea merge la stiinte. Este un profil frumos, studiezi bio si chimie hard mode, mate romana dar si istorie mai usor.

Acum daca iti place istoria nu stiu ce sa zic... Poti merge la medicina umana si sa incerci ceva pe antropologie(identifica oase, vechimea lor, chestii care au legatura cu istoria, nu uita ca inca exista oameni neidentificati din marile razboaie si ai putea ajunge putin faimoasa) in aceasta meserie imbini si biologia/chimia dar si istoria

La filo la profil e mai greu la romana, insa istoria e frumoasa si ea.

Totusi ai avea mai mare succes in medicina, asa ca go ahead stiintele naturii. Colegii mei de la stiintele naturii fac si experimente la bio si chimie. E fain

1 răspuns:
| Mariutamaria441 a răspuns:

Buna! Si eu vin tot clasa a 8-a. Daca vrei la medicina,profilul indicat este stiinte ale naturii. Materiile de baza sunt bineinteles,chimia si biologia cel mai mult. La medicina nu trebuie sa stii fizica in cantitatea in care trebuie sa stii chimia si biologia. La examenul de admitere la facultatea de medicina se dau intrebari din biologie si chimie. Eu vreau sa dau la medicina si pot sa zic ca m-am interesat cat de cat.
Nu te speria,gandindu-te ca faci biologie si chimie in extaz. Doar ca se face mai mult ca la filo,mate-info,stiinte sociale si vocational. La fizica ca sa intelegi,trebuie sa stii formulele. Si putina concentrare. Ca pana la urma nu e ca matematica,chiar atatea calcule si altele. Incearca sa mai lucrezi si suplimentar la fizica, unde intampini dificultati.
La mate -info, matematica, normal este mai grea ca la stiinte. Dar daca nu te pasioneaza nici informatica, nu ai de ce sa te duci la mate-info. Eu zic sa te duci la stiinte ale naturii sau vocational. Daca zici ca nici la filo nu iti place. Succes!