| Goggler77 a întrebat:

Salut prieteni, am o intrebare foarte intrebatoare ce este "foam" din limba engleza stiu ce este dar cum se numeste in limba romana pentru ca google translate da "spuma" dar spuma e alt ceva, si daca imi puteti zice ce este foamul. Mersi, apropo celui mai bun raspuns funda! big grin

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Foam inseamna spuma. Spuma marii, uneori se foloseste pentru "mare" (poetic), spuma poliuretanica, spuma rezultanta a transpiratiei unui cal, spuma la gura in cazul turbarii animalelor, cauciuc aerat, spuma unui extinctor cu spuma ignifuga.
Sau poate te referi la prescurtari, ca acestea, numite abbreviations pe engleza.
Forecasting Ocean Assimilation Model
(British Navy meteorological model)
Foam Optics and Mechanics
Finnish Open Air Museum (Haukivuori, Finland)
First Office Action on the Merits (USPTO)
Friends of Arcata Marsh (Arcata, CA)
Formant of Apparent Morphology
Fiber-Optic Gamma Ray Alpha Measurement
First Office Application Manual

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

"foam" chiar "spuma" se traduce, fie ca vorbim de spuma de ras, fie ca facem referire, spre exemplu, la spuma laptelui sau chiar la acea "foam" care se formeaza, din pacate, in cazul cernelurilor pentru imprimante. Nu stiu in ce context l-ai vazut sau vrei sa-l folosesti, dar nu cred ca poate fi tradus altfel.

| numelemeurazvan a răspuns:

Da "foam" inseamna spuma ..ca sa-ti dau un exemplu pe unele tuburi de spuma de ras scrie "shaving foam".