| PC_Andrey_1970 a întrebat:

Salut salut! Sunt din Bucuresti si urmeaza sa aplic pentru o facultate. Eu imi doresc sa invat mai multa programare, atentie nu inginerie, adica sa programez roboti. Nu.
Eu vreau sa invat sa fac programe, siteuri web html, etc.
Momentan sunt indecis intre 3 facultati, pentru ca din cate m-am documentat acestea s-ar potrivi cu ce vreau eu sa fac.
1) Politehnica Automatica si Calculatoare sectia de CTI (calculatoare si tehnologia informatiei)
2) Politehnica Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia informatiei (ETTI) Sectia CTI (calculatoare si tehnologia informatiei)
3) Universitate CTI (Calculatoare si tehnologia informatiei)

Problema este ca nu stiu ce sa aleg...am cautat pe net, m-am documentat, am intrebat prieteni care au ei prieteni in facultatile respective, dar tot nu m-am lamurit.
Ma intereseaza ca facultatea sa se concentreze mai mult pe programare si sa am un program cat de cat ok, adica sa am si timp liber. Din ce am inteles la Automatica studentul are destul de putin timp liber. Este adevarat?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inteleg ce cauta facultati de la politehnica daca nu te intereseaza ingineria. Facultate de info si aia e.

| JackR a răspuns:

Ce trebuie sa ai tu in vedere este ca in facultate nu inveti nimic altceva decat teoria programarii. Ce faci cu ea mai departe, ce ramura a programarii alegi (si ai de unde alege!), asta o sa afli si o sa decizi pe parcurs. 80% din cunoastere o sa iti parvina din studiu individual. Ca sa ti-o spun altfel, facultatea nu te invata decat cum sa inveti. Si asta o fac toate. Daca timpul tau liber conteaza, alege Universitatea, Politehnica este grea!

| Ududec_Constantin_1998 a răspuns:

Am inteles! Tu nu vrei inginerie, dar de la politehnica primesti titlul de inginer, omule! Te-ai documentat bine laughing! Bravo happy! Oricum, din ce vad esti interesat de partea de software, asa ca, iti recomand facultatea de informatica! Bafta!

| Chilton_Cleave_1993 a răspuns:

(la matematica la universitate urmand in anul 2 matematica-informatica) sau (informatica pura tot la universitate)
nu recomand politehnica pentru tine

| PC_Andrey_1970 explică:

Bine am zis initial ca nu mi-ar placea ideea sa programez roboti si alte chestii, dar parca din ce m-am mai documentat. suna interesant. Pana la urma care e diferenta dintre inginer si IT-ist?