| Alecu_Sabin_ a întrebat:

Salut! Se mai rotunjesc mediile la materii la sfarsitul anului (an scolar 2022-2023)

Dau funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu s-au rotunjit nici inainte mediile anuale, au ramas cele rezultate din calcul, cu 2 zecimale, de altfel, avand in vedere ca erau 2 medii semestriale, mediile anuale puteau fi doar numere intregi sau cu 50 de sutimi (de ex.10, 9,50, 9, 8, 50, etc).
In urma cu ceva timp am auzit o explicatie la televizor, se spunea ca se rotunjesc doar miimile. De ex. daca din calcul rezulta 9, 756 se va rotunji la 9, 77, daca rezulta 9, 754 se va rotunji la 9, 75.

| gabicoo a răspuns:

Media la fiecare obiect: se rotunjeste! Media generala: Nu!

| ReddY25 a răspuns:

Nu