| Ionut9087212 a întrebat:

Salut! Se poate sa ma transfer acum inaintea de inceperea liceului, intru a 9a si vreau sa ma transfer in alta clasa la acelasi profil.

7 răspunsuri:
| TitoJacksana a răspuns:

Nu, doar după primul semestru, daca ai media peste 8.50

| isemilia a răspuns:

Acelasi profil sau aceeasi specializare? Oricum ar fi, nu. Daca ai media de admitere mai mare ca a ultimului admis la specializarea respectiva dupa primul semestru abia, daca nu, dupa primul an.

| isemilia a răspuns (pentru TitoJacksana):

De ce 8, 5? (nu am auzit aceasta regula, de asta intreb. Doar curiozitate, imi cer scuze daca am lasat alta impresie)

| Popa482 a răspuns:

Nu ai cum să te transferi mai ales că, probabil, vrei acest lucru pentru că îți dorești să pici în aceeași clasă cu un prieten/coleg. La alt profil mai ai șanse, dar dacă discutăm despre aceeași școală și același profil doar altă clasă, nu ai cum.

| Alex77777777777777777777u a răspuns:

Salut am înțeles ca te poți transfera după primul semestru daca ai media mai mare sau egala cu media generala pe care o are ultimul elev din clasa aici nu contează evaluarea nationala însă dacă vrei sa te transferi de la un profil de economie cum sunt eu la mate info ar fi bine sa faci meditații la mate dar la M1 nu la M2 pentru ca la mate info faci cea mai grea matematică restul depinde de liceu la diferențe de ex eu fac fizica și chimie ceea ce înseamnă că ar trebui sa dau doar din matematică dar dacă vrei la un liceu foarte bun probabil ar trebui sa sa dai diferențe și la fizica și chimie ma rog aici depinde de liceu.

| Ionut9087212 explică (pentru TitoJacksana):

Multumesc

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se fac transferuri in clasa a IX-a.
Ministerul invatamantului a interzis acest lucru fiindca multi copii slabi au intrat licee prapadite, vor transfer la licee de elita.
Pentru a se opri asa ceva, sunt strict examinati de Minister si se aproba NUMAI transferuri daca te muti cu locuinta, dintr-un judet in altul.