| ゼロの a întrebat:

Sper ca am nimerit categoria, daca nu imi cer scuze.
Nu stiti vreun desen animat gen Dora descopera lumea sau Go Diego Go sau Ni hao Kailan, dar care sa te invete germana sau japoneza?

1 răspuns:
| irbis a răspuns:

Daca vrei sa inveti japoneza uita-te la anime. Vad ca deja stii ceva in domeniu dupa imagine de profil.
Cu timplul vei incepe sa asociezi ce auzi cu subtitrarea si inveti un pic cate un pic. Eu asa am facut. Nu as spune ca stiu japoneza, dar o inteleg cat de cat si am prins si cateva simboluri japoneze (mentionez ca am vazut extrem de multe). E o metoda pasiva de a invata, dar daca mai inveti si activ, o sa stii japoneza imediat.
Cat despre germana, nu prea stiu. Ai putea incerca sa asculti rammstein si cred ca ai gasi versurile traduse pe internet.