| madalina18_9318 a întrebat:

Spune-ti-mi si mie cate ceva despre Facultatea de Medicina Dentara din cadrul Academiei Fortelor Terestre din Sibiu.La ce se da admiterea(probe sportive daca sunt, psihologice sau scrise), cati ani faci, daca ai loc de munca asigurat dupa.Imi puteti spune si alte informatii daca aveti.Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| chrystyna a răspuns:

Buna.Eu am fost acolo dar nu am auzit absolut nimic legat de facultatea de care vb tu.Nici nu stiam sa aiba asa ceva o academie militara.Anul trecut cand am dat eu admiterea erau niste specializari pentru care opta fiecare:administratie publica, managementul organizatiei si management economico-financiar.Atat.Pentru astea admitere se da la probe sportive(alergare de rezistenta 2 km, si un traseu care cuprinde 10 flotari, 2 sarituri de pe loc care sa fie de 4 m cumulat, aruncarea a 4 mingi diferite pe o distanta de 20 m, etc pe site gasesti mai multe), apoi testul psihologic(de fapt asta e primul), apoi probe scrise.Pt adm publica se dadea romana, engleza psihologie, pentru restul engleza, psihologie si mate(M1). Se fac 3 ani, dupa care iesi ofiter cu un anumit grad(sublocotenent). Ai un loc asiguirat in armata. Din experienta iti sp ca e foarte dificil atat pentru baieti cat si pentru fete.Eu m-am retras cam dupa o saptamana.Ar fi bine sa te mai interesezi si te taberele de instructie de acolo. Aaa si daca nu te-ai apucat serios de invatat la materiile pentru admitere, nu prea ai sanse.Iti sp sincer. Dar intra mai bine pe site-ul lor si afli de acolo ce vrei.Sau du-te la centrul de recrutare din judetul tau. Ei le stiu pe toate. App, stii ca trebuie sa-ti fasi si fisa medicala, care daca nu ma insel se depune pana la sf lunii mai.Ar trebui sa te grabesti.Multa bafta!