| gabi1198 a întrebat:

Spuneti-mi va rog care-i treaba cu molii la chimie si tot ce trebuie sa stiu despre atom(protoni, neutron, numar atomic etc.). Cat mai deteliat.Maine dau test si am lipsit la lectie. E bun si un link. URGENT. funda

Răspuns Câştigător
| UrsuletzMicutz a răspuns:

Atomul are 2 parti componente:nucleul, invelisul de electroni
Nucleul este partea centrala a atomului incarcata pozitiv si in care se concentreaza aproape toata masa atomului.In nucleul atomului sunt niste particule nucleare sau nucleoni.Principalii nucleoni sunt: protonul si neutronul.
Marimile caracteristice pentru. un atom sunt:
Z--> numar atomic-reprezinta nr. protonilor din nucleu
-->sarcina nucleara(s.n)-Sarcina pozitiva a nucleului
--> numar de ordine-indica locul in sistemul periodic
A-->numar de masa-reprezinta suma protonilor si neutronilor din nucleu(nr.de nucleoni)
A=Z+N-->N=A-Z=nr.neutronilor din nucleu
Atomul este neutru din punct de vedere electric.Deoarece nr.protonilor din nucleu este egal cu nr. electronilor din invelis.
Izotopii...
Sunt specii de atomi care au acelasi nr.de protoni in nucleu dar nr. de neutroni.Marea majoritate elementelor se gasesc in natura intr-un amestec de mai multi izotopi in ponderi diferite
Invelisul de electroni:
Este spatiul din jurul nucleului in care graviteaza electronii. Electronul se roteste in jurul nucleului si in jurul axei proprii numita miscare de spin.
Structura invelisului de electroni
Invelisul de electroni are structura statificata.Contine 7 straturi electronice.
Completarea cu electroni a straturilor electronice
Reguli de completare a unui strat cu electroni
1. Se completeaza cu electroni incepand cu nivelul cel mai coborat in energie adica stratul K.
2. Relatia care ne indica nr. maxim de electroni de pe un strat este: N max.=2 ori n la puterea a 2-a
Sunt 2 structuri electronice ce confera stabilitate atomului:
-2 electroni-dublet
-8 electroni-octet
Atomii elementelor care au pe ultimul strat structuri stabile se numesc gaze rare sau gaze nobile
Gaze nobile:He,Ne,Ar,Kr, Xe, Rn;
Masa atomica-Mol de atom
Unitatea atomica de masa(U.A.M)
-a 12-a parte din masa atomului
Masa atomica relativa este un numar care ne arata de cate ori masa unui atom este mai mare decat unitatea atomica de masa
Un mol de atom este cantitatea numeric egala cu masa atomica exprimata in g si care contine 6, 023 ori 10 la puterea 23.

Sper sa-ti fie de foloshappy. Bafta la test kiss.PAhappykiss

1 răspuns:
| mercenaries a răspuns:

Eu mai bine iti zic sa te muti cu cineva sa te ajute la test de asta ai colegi sa te ajute nu?