| LoveIsDead a întrebat:

Am o problema sa zic asa...Eu de obicei am note destul de bune de la 8 in sus. Dar acum, cum e primul an de chimie si cum profesoara e cea mai rea si toata scoala o uraste am niste note...trebuie sa spun ca nu ma inteleg bine cu chimia.Pe primul semestru am avut note de 5, 6, 7 si un 8(de la test). Iar acum ne-a dat un test la care am luat 7, 15.este bine pana aici.Am lipsit de la scoala pentru ca am fost bolnava, deci nu aveam cum sa asist la ora. Mi-am luat lectia de la o colega, am citit lectia am incercat sa inteleg, dar nimic.Am mai facut o lectie apoi m-a scos la tabla cu alti 4 copii.Toti am luat 4(la ea in catalog, dar sigur le va trece pentru ca mereu le-a trecut). Deci eu nu aveam cum sa stiu acele 2 lectii din moment ce se legau intre ele.Era lectia cu raport de masa si atomic cu compozitia procentuala.Probabil ca lectia e usoara dar eu cum nu am fost la ora doar nu putea sa-mi explice doar mie inca o data.De spus ca nu am fost la ora nu i-am spus, oricum ar fi zis ca ce treaba are ea, ea a predat lectia deci si-a facut treaba:-|. Ma rog, nu-i problema de nota 4, e problema cu parintii mei.Nu stiu cum sa le spun ca am luat un 4 din moment ce ei ma bat mereu la cap sa invat, sa invat si iar sa invat.Am o profesoara foarte exigenta si pot sa spun ca ma enerveaza la culme.Adica eu mereu la teza de lb. romana am avut 10, iar ea m-a numit umanista tocilara. angry. Cum ca la lb.romana s-ar toci mult. Daca era adevarat nu ma deranja, dar 1.NU sunt tocilara! si 2.La Romana nu se toceste.In fine, lasand la o parte profa' de chimie, va rog, ajutati-ma, cum sa le spun parintilor mei ca am luat 4 la chimie?sad.[Dau fundabatting eyelashes]puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| BellyGiggling a răspuns:

Buna Lavi!
Sa sti ca si eu trec prin asta mai ales ca profa de chimie este diriga si toti au note f f mici
adica din sem al 2lea sau mai intreptat lucrurile dar cel putin a mea da notatia de la 0straight face
In fine trebuie sa le spui parintilor tai si sa le explici ca poate nu intelegi ca ai nevoie de ajutor
Inainte ia un 10 sau poate chiar doi de 10 la alte materii
Te duci la ei si pari foarte suparata si nemultumita!
le spui ca profesoara a facut misto de tine iar in momentul cand ai iesit la tabla ti sa facut f f frica
Atunci vei vedea ca vor intelege si ca te vor ajuta poate sa inveti si sa intelegi mai bine sau poate chiar tu o sa iti dai seama cum mi s-a intamplat miehappy mai ales daca spui ca in general ai note mari sigur vei intelege:*
Dar oricum trebuie sa le spui ca la sf anului sa nu te vada mai in spate decat ar crede si sa fie dezamagiti macar asa sa stie si sa nu creda ca e cu pile ceva okwinking?
Hai curaj:*
Stiu ca e greu si eu am trecut prin asta am luat 5, 6, 5, si apoooiii 10\dancing
Stiu ca si tu poti!
Bafta:*! Sper ca ti-am fost de ajutor:*>big grin

7 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna LoveIsDead,
Parintii tai stiu de cat de exigenta e profesoara ta de chimie? Si daca stiu si daca nu trebuie sa le spui acest lucru si sa o rogi pe mama sau pe tatal tau sa se uite putin in caiet si sa iti explice ce nu stii dupa ce le zici ca ai luat 4. Trebuie sa le zici ca tu vrei si inveti dar pur si simplu nu intelegi ce preda pentru ca e foarte exigenta.
Parerea mea e ca nu trebuia sa te asculte din moment ce tu ai lipsit la ora. Din moment ce chimia nu e geografie sau istorie unde trebuie efectiv sa inveti chimia trebuie explicata. Mie chiar mi se parea usor masa atomica si compozitia procentuala. E doar o forumula pe care trebuie sa o aplici. Daca profesoara a continuat capitolul si a facut probleme atunci da, era corect sa te asculte.
Cum sa le spui parintilor?
Te duci la ei si le spui direct. Mama daca iti spun ceva promiti sa nu ma certi? Dupa raspunsul ei ii spui adevarul si ii zici nota. Poate va simti ca ii trece un fior rece pe spinare dar ii explici ca tu nu ai inteles ce a predat, ca nu ai fost la scoala cand s-a predat lectia si ca nu ai avut curajul sa ii zici ca nu ai fost prezenta la ora pentru ca e foarte exigenta. Si daca le zici si daca nu parintii tot la fel o sa te iubeasca. Le poti cere ajutorul la problemele de la chimie sau in cel mai rau caz sa iei niste meditatii cateva ore pana intrii in ritm. Daca nu intelegi chimia de acum iti va fi foarte greu anii viitori pentru ca aceste lucruri se reiau, se complica, in special cu concentratia procentuala.
Mult succes
Pa, pa

| xXxSimonikaxXx a răspuns:

Pai draga mea in primul rand incearca sa le spui atunci cand nu au o treaba de facut adica sunt liberi, cand sunt bine dispusi si nu sunt nervosi.Si incepe asa : draga mama si tata as dori sa va spun ceva cred ca stiti ca am fost bolnava si nu am putut participa la ore dar in ziua cand m-am dus la scoala am avut chimie si doamna profesoara m-a scos la tabla cu inca 4 elevi am incercat sa ii spun doamnei profesoare ca nu am fost la scoala si totusi am luat lectile dar nu stiam ca o sa-mi dea o lectie intrega si nu am stiut si am luat 4 dar va rog nu ma certati pentru ca am incercat sa va spun dar mi-a fost rusine iar acum daca vreti sa ma certati sau sa ma pedepsiti nu faceti asta ca o fac eu singura daca vreti sper ca ti-am fost de folos asa le zic eu parintilor si ma cred :*

| valy31 a răspuns:

Raspunsul e chiar in mainile tale. Asa cum mi-ai explicat si mie, asa trebuie sa procedezi cu ei.Le explici clar si concis cum a stat treaba si sigur te vor intelege din moment ce la celelalte materii esti exemplara si ai note bune. Nu trebuie sa-ti fie frica. Si ei la un moment dat in viata lor trebuie sa fi luat un 4 la scoalawinking

| Madyyyy a răspuns:

Pai daca tu te intelegi mai bine cu mama ta o iei de o parte si ii zici frumos, cu lacrimi in ochilaughing Iti ceri scuze...Ii spui ca profesoara e foarte exigenta si ca tu nu ai inteles bine lectia.Frate,mai bine iti pui meditatii la chimie ca nu-i de joaca, mai ales daca e si profa asta nebuna straight face

| Lullly a răspuns:

Nu le spune si asteapta pana la sfarsitul semestrului si le spui doar media...sau spune-le ca ai luat nota 4, si gata n-ai ce-i face.
Dar daca iti este asa de frica, atunci spune-le parintilor ca ai lipsit si n-aveai cum sa iti inveti... poate or sa inteleaga

| isiis a răspuns:

Pai cel mai importaant e sai prinzi intr-o pasa buna adica relaxati si fara nervi de la servici eu am avut exanct aceeasi problema am luat 2 de 4 la chimie si tot asa era pru\oful meu exigent si al naibii i-am luat pe ocolite m-am plans jumatate de ora de stilul profului ca nu inteleg blabla si apoi i-am zis mamei( sau poti sa zici tatalui daca el e mai intellegator) ca am dat test dar sublinieaza ca nau stiu nici ceilalti ca sa nu pari tu proasta si apoi zici ca ai luat 4 dar nu stiu daca til trece iar dupa catva timp joci putin teatru si vin ca o gaina decapitata si le spui. o sa le fie mila de tine si o sa incerce sa te ajuta si asa nor sa se supere prea atre gandeste-te ca atunci cand vor auzi de 4 vor fi niste reactii dar scopul tau e sa le ameliorezi succesbig grin

| LoveIsDead explică:

Hei...am rezolvat putin mai devreme problema:d.Am vorbit cu mama.Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, fara voi nu as fi avut crajul sa ii spun si imi pare rau ca nu pot da fundita tutror.Va multumesc mult!:*