| AlexTroll a întrebat:

Salut, stie cineva mai bine care e treaba cu angajarea pe surse externe la politie/pompieri/jandarmi?
Adica se poate inscrie oricine a luat bacul, fac pregatire 6 luni si sunt scosi ofiteri 3?
Un prieten mi-a spus ca nu trebuie sa mai dai examene dar din cate am inteles de pe net se dau exact aceleasi examene ca si cum a-i intra la Academie (la pompieri de exemplu se da la mate,fizica, proba psihologica si cea sportiva).
Si presupun ca nu mai poti avansa in grad, nu? Adica esti ofiter 3 si daca chiar vrei un rank superior faci facultatea sau dai niste teste de diferenta?

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca ai vechime (3 sau 6 ani, nu mai stiu cat se cere), poti da examen de admitere la Academia de Politie la fara frecventa, adica te duci sambata si dupa asta poti avansa in grad, asta e marele avantaj.
Legat de aceste scoli, sunt foarte multe in tara, intra pe site-ul fiecareia si vezi acolo ce se cere la admitere.