| clawdy100 a întrebat:

Stiti cumva care este importanta resurselor naturale(mai exact gaze naturale si petrol) din zona Golfului Persic(Arabia Saudita, Emiratele Arabe Unite, Qatar )?
Multumesc!

1 răspuns:
| alexandru1991 a răspuns:

Pai cam din cauza lor se cam bat americanii prin zona respectiva...tocmai pentru aceste resusre. cu ajutorul lor se obtin diferite forme de energie (pentru caldura ai nevoie de gaze naturale, masina ta merge cu benzina sau diesel depinde de motor care se obtin din petrol). Insa daca acum ar aparea alte tehnologii mai eficiente si mai nepoluante cum ar fi ca exemplu masinile electice si sa obtii energie electrica cu ajutorul panourilor solare sau cu eoliene toate companiile petroliere si de gaze ar da faliment plus ca ar duce si la un impact economic global.