| Crazyghost a întrebat:

Stiti cumva daca rusii au vacanta de Paste? Daca da, de cand pana cand?

1 răspuns:
| Marcus20 a răspuns:

Salut.
Pastele in Rusia este una dintre cele mai importante sarbatori. Biserica Ortodoxa sarbatoreste Pastele conform calendarului ortodox, si se poate petrece in aprilie sau mai. Ca in multe tari din Europa de Est, rusii sarbatoresc Pastele cu oua decorate si produse alimentare speciale. Rusii sarbatoresc Pastele cu un mic dejun sau masa de Paste. Elementele culinare rusesti de Pasti includ kulich (paine ruseasca), paskha (preparata din branza si alte ingrediente, de obicei, in forma unei piramida), oua si alte alimente.