| FiIip a întrebat:

Salut, sunt a 12-a si dau Bacul la sfarsitul lunii din romana, matematica, germana si chimie.

Vreau sa intru la facultatea de Matematica si Informatica (Universitatea de Vest Timisoara) la domeniul Informatica in engleza.

Pe site-ul lor zice ca media de admitere se face intre media de la bac, media la bac la Matematica/Informatica si optional nota la proba scrisa la admitere.

Intrebarea mea este daca pot sa intru la domeniul Informatica cu media de la bac la matematica (pentru ca n-am dat bacul din Informatica) si fara sa dau concursul de admitere la Informatica.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Da, poti, caci se ia in calcul fie nota de la disciplina matematica, fie cea de la disciplina informatica de la examenul de bacalaureat. Candidatii care nu au sustinut la bac niciuna dintre cele doua probe vor trebui sa aleaga sa sustina proba scrisa de admitere --- in caz contrar, se procopsesc cu nota 4!

24 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pai, din cate stiu eu, la vest nu se da concurs de admitere, doar la upt.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De ce nu suni la secretariat sa intrebi? E mai usor decat sa astepti niste raspunsuri pe TPU. Tot pentru aceeasi nelamurire am sunat si eu la UBB.

| FiIip explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

O sa sun. Speram ca imi raspunde careva care o fost tot pe acolo.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru FiIip):

O sa iti raspunda cei de la secretariat, care stiu sigur fiindca lucreaza acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dai bac la germana cu nota.

| FiIip explică (pentru anonim_4396):

Aha, sti tu? Incearca sa citesti mai mult de un paragraf. Asa, macar unu pe zi, din cand in cand, nu-ti strica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FiIip):

Prietene, nu se da bac cu nota la limbi straine, tu ai bac peste 2 saptamani si nu stii nici atat. Cat despre cartile citite de mine...se scrie ''tu stii'', vezi poate te ajuta si la bac ce ti-am spus acum. big grin

| FiIip explică (pentru anonim_4396):

In primul rand esti total pe langa subiect, si in al doilea rand habar n-ai ce vorbesti, prietene.
Nu-i nimic, te educ eu, asa pe gratis, s-au inventat acum vreo 100-200 de ani la noi scoli cu mai mult de o limba. Si daca chiar esti asa sigur pe tine ca nu exista bac in limba germana, baga si tu un search pe subiecte2017.edu.ro si vezi acolo cate subiecte scrise la maghiara, ucraineana, germana etc sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FiIip):

Http://i.imgur.com/AggdzOC.png

Unde sunt?

| FiIip explică (pentru anonim_4396):

Acolo, la limba si literatura materna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FiIip):

Pai tu ai 2 limbi materne? Stii macar ce inseamna ''limba materna''?

| FiIip explică (pentru anonim_4396):

Iti ma spun odata, invata sa citesti. Scrie acolo in Screenshotul tau
"a) Limba si literatura romana"
si "b) Limba si literatura materna".
Te-ai prins? Nu? Atunci lasa-ma sa-ti explic: Proba "a" si proba "b" sunt SEPARATE.
N-are nimeni doua limbi materne, dar ca sa fi absolvent a unor licee care au si o limba materna, trebuie sa dai si proba "a"(Limba si literatura romana) si proba "b" (Limba si literatura materna).
Sper ca ai invatat ceva azi, daca nu-i prea lung paragraful meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FiIip):

Nu ma mai obosesc sa-i explic unui incult semidoct care sunt materiile la care va da bacul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FiIip):

Apropo, ai dat tu simulare la 4 materii anul asta?

| FiIip explică (pentru anonim_4396):

In sfarsit ti-a venit mintea la cap si ai pus o intrebare oarecum inteligenta.

Da, am dat 4 probe scrise la simulare:
1. Limba si literatura romana 13.03. 2017
2. Limba si literatura germana 14.03. 2017
3. Matematica 15.03. 2017
4. Chimie organica 17.03. 2017

Sper ca ai reusit sa iti scoti capul ala incult din propiul dorsal si incearca sa nu mai faci pe desteptul cand n-ai nici o idee despre ce vorbesti.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

E complet corect sa zici si "Stii tu". Nu are rost sa zici ca branza nu e branza, ca rad toti de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ce sens are ce ai scris tu aici? Ma refeream la numarul de 'i'.

| Superior a răspuns (pentru FiIip):

Lasa-l ca el nu stie de bunele maniere, vede ca nu e ca el, turbeaza happy Se lauda cu cunostintele lui, dar degeaba ca nu are minte sa gandeasca. Poate prinde una la reducere pe olx...

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha,realizezi ca omul stie asta, dar a facut si el o greseala? Daca pana si pe net comentati atat pentru un semn sau o litera, ma mir ca nu dati in judecata televiziunea ca intr-un film era o litera gresita...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Nu prea cred ca stie asta, altfel nu facea atatea greseli pe care nu le-am mai mentionat. Apropo, nu raspund la jigniri aduse de un copil. tongue

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

O greseala ar fi "o fost"? Intr-adevar, din ce stiu nu e acceptata ca exprimare corecta in limba romana, dar este o forma populara. Plus, suna si mai bine happy

| FiIip explică (pentru Superior):

Mi-am dat seama dupa primul raspuns ca nu-l prea duce mintea pe saracu. Dupa ce am vazut ce insistent este, m-am gandit sa ma distrez putin cu oligofrenul asta ca oricum se face de ras singur.

| FiIip explică (pentru anonim_4396):

Mda, probabil esti obisnuit sa primesti jigniri la cat de incompetent si inutil esti.

| Superior a răspuns (pentru FiIip):

Daca te uiti la raspunsuri, poti sa vezi cum se ia cam de toti happy