| MinezoneBEN132 a întrebat:

Salut, sunt a9a si vreau o cariera pe latura informaticii. Ieri doamna profesoara ne-a prezentat certificarea ic3, cat de cat am inteles care-i treaba cu el dar vreau sa stiu daca merita sa-l faci, timpul si efortul depus

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia e utila daca vrei sa devii secretar sau ceva de genul.

Daca tu vrei o cariera in IT nu isi au rostul certificari care te invata sa folosesti word sau sa dai copy paste la vreun fisier in alt director

| mgtow a răspuns:

E un viitor stralucit cariera in IT ba mai mult iti poti cumpara o locuinta fara sa depinzi de sotie sau partenera. Multi cu salarii mici se baga pe felie cu o femeie ca sa aiba un apartament.

| cosmin1324 a răspuns:

Nu stiu exact ce e ic3, eu am facut ECDL(cred ca e ceva similar si e bun pentru CV la unele joburi), dar daca vrei sa faci cariera in informatica apuca-te de invatat algoritmi pe net si matematica, dupa apuca-te de un limbaj de programare(de preferat C++ pentru ca aia e baza) cu care sa traduci algoritmii pentru calculator si apoi faci cat mai multe probleme gasite pe net sau in carti. Dupa bac mergi la o facultate de profil (informatica, mate-info, calculatoare si tehnologia informatiei la poli numai ca acolo e mai greu) si te interesezi de proiecte, concursuri etc. Restul o sa vina de la sine, dar ce trebuie sa intelegi este ca pe domeniul informaticii trenuie invatat toata viata deoarece tehnologia evolueaza.

| cosmin1324 a răspuns (pentru mgtow):

Eu daca merg la Cluj la acs sa caut pe una care are apartament sa nu platest 500€ chirie? laughing

| sierra1 a răspuns:

Bună pentru bac dar insuficientă pentru o carieră in it

| mgtow a răspuns (pentru cosmin1324):

?