| JanBoxeaza a întrebat:

Salut! Sunt anul 1 buget la UTCB specializarea constructii civile, industriale si agricole si as dori ca din semestrul 2 sa ma transfer la Gheorghe Asachi la Iasi, pe aceeasi specializare. Inca nu am dat examenele, insa din "performanta" de la partiale la analiza matematica, mi-ar trebui o nota enorma in examen pentru a trece cursul, nota pe care nu cred ca o pot lua. Daca nota finala nu imi iese peste 5, ma mai pot transfera? Sau trebuie sa astept pana in anul 2 ca sa reiau cursul si abia apoi sa ma transfer?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista transfer intre facultati, ca nu-i scoala generala sau liceu.
Aici renunti la o facultate si dai examenul la vara, la alta facultate.

| Nirvanaaa a răspuns:

1. Te transferi dacă ai un motiv foarte bine întemeiat (unii cer și medie mare).
2. Dacă nu ești integralist nu ți se aproba transferul.