| brokxy a întrebat:

Daca sunt anul I la facultate ma pot transfera din semestrul 2 la alta facultate sau la alta specializare? Dar oare daca e posibil sa ma transfer, pot fara sa mai dau examenele de la specializarea la care sunt acum? Ca am ales ceva foarte greu si nu cred ca trec niciun examen la asta

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar vad ca chiar ai o problema cu facultatea asta, ca numai despre ea intrebi :/

Da, in general se poate... dar doar daca te transferi la o alta sectie in cadrul univeristatii din care faci parte si poate sa dai anumite diferente. De exemplu daca tu esti la litere pe specializarea engleza-... mai stiu eu ce, poti sa te transferi la ceva similar tot de acolo, engleza - alta limba sau astfel de combinatii, daca admiterea a avut loc in aceleasi conditii si mai sunt locuri disponibile (asta in primul an).
Dar vorbeste la secretariat si ei o sa iti zica 100% acest lucru.

| Catrice a răspuns:

Ori încerci să treci la asta, ori pierzi un an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre semestre nu te poti transfera, si daca te vei duce la alta facultate va trebui sa o iei de la zero... exista bineinteles materii la care poti echivala (daca se fac la ambele facultati)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate da

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Din ce stiu eu, nu am mai auzit sa te poti transfera intre semestre si rar merge sa te transferi la alta specializare. Depinde si la ce facultate esti, la noi la medicina merge de ex din anul 1 la dentara in anul 2 la generala, dar atat. La alte facultati, slabe sanse, mai ales daca sunt specializari chiar diferite.