| Woner a întrebat:

Sunt clasa a XI a, (tehnic-electromecanica) iar dupa ce termin anul scolar, ma voi muta in Germania-Bremerhavem. Deocamdata nu stiu limba dar cu siguranta am timp sa o invat bine pana atunci. Intrebarea mea este, voi putea sa ma transfer la un liceu acolo care sa fie profil filologie cum este si aici, astfel incat sa nu dau bacul la mate, fizica sau chimie acolo, cum este si aici? Tot caut de cateva ore pe net dar nu gasesc nici un raspuns.

1 răspuns:
| Kyttynna a răspuns:

Intereseaza-te la liceul la care vrei sa te transferi in Germania care sunt conditiile lor si ce materii ti se echivaleaza, mai ales ca vrei si la un alt profil. Mai conteaza si daca te transferi de la inceputul anului scolar sau in timpul acestuia. E de discutat cu ei. Metodologia de invatamant difera de la o tara la alta.