| danamarin a întrebat:

sunt clasa a12a si sunt foarte nehotarata in privinta alegerii facultatii. ma gandesc sa ma duc la snspa la comunicare si relatii publice. credeti ca este o alegere buna?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

@danamarin - Vezi ca esti intr-o cumpana a vietii unde-ti asterni viitorul. Cel mai puternic sfat pe care ti-l pot da, este sa faci o facultate ce-ti place, sa te atraga. Oamenii devin realizati atunci cand fac ceea ce le ofera placere, fiindca totul vine din pasiune. Eu nu ti-as recomanda nici snspa, dar nici jurnalism. Deja ai inceput cu stangul, pendulezi in facultati total diferite, esti nehotarata, desi bac-ul bate la usa. Piata e fulla de jurnalisti, de cei ce termina dreptul sau Ase-ul, dar, daca stai si analizezi, nici in celelalte domenii n-ai o garantie, asa precum o aveai inainte pe anumite profile. Toti sunt ingineri, informaticieni sau contabili, pana si taximetristul care te duce acasa are diploma de intelectual. Asa ca incearca sa fii cea mai buna, in domeniul in care-ti place. Doar asa poti ridica capul, sa muncesti mult, facand-o din placere, nu din obligatie, nu trezindu-te cu stres si dezgustata de meseria ta.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Amelie_2576 a răspuns:

Scurt si la obiect: nu este o alegere benefica sau de viitor. Cel putin nu pentru piata actuala a muncii si pentru vremurile in care traim...si vom trai.
O gramada de facultati exista DEGEABA si entuziasmeaza tinerii care - e firesc - nu prea cunosc piata muncii.
Alege ceva practic, util (informatica, medicina) iar, daca nu te descurci in aceste domenii, alege limbi straine, dar neaparat o limba de circulatie internationala (engleza, germana)+o limba mai "rara" (suedeza, olandeza, etc.)
Daca e necesar, ia niste meditatii, dar nu-ti rata viitorul.
Fereste-te de acele facultati dupa a caror absolvire nici macar tu nu sti ce poti deveni. Cel mai probabil, acelea sunt niste facultati inutile. Daca ai sti cati absolventi de facultati inutile exista...si au joburi de sofer, ospatar, distribuitor de marfa, etc.(care nici nu ar fi necesitat facultate.)

| Amelie_2576 a răspuns:

Iti inteleg situatia si framantarile. La scoala, elevii nu sunt ajutati aproape deloc sa aleaga un drum bun in viata, in functie de aptitudinile lor. Nu exista nicio indrumare iar invatamantul romanesc nu le prezinta deloc elevilor utilitatea materiilor din programa scolara (ca sa stie fiecare pe ce sa puna accent si de ce). Asa ca elevul bun si silitor invata la toate materiile, dupa care nu stie incotro s-o apuce. (Nu este vina lui, ci e pacat ca nu a beneficiat de nicio indrumare.)
In jurnalism salariile sunt mici (300-400 euro pentru incepatori). Si aici sunt multi absolventi.
Dintre optiunile tale, economia ar fi un domeniu bun. La ASE (Academia de Studii Economice) sunt multe facultati din care poti alege. Atat admiterea, cat si examenele nu sunt prea grele. Intra pe site-ul ASE Bucuresti si vezi ce facultate te-ar interesa mai mult. (http://www.ase.ro/) Sunt bune Contabilitatea, Comertul, Cibernetica...

| Amelie_2576 a răspuns:

La ASE, majoritatea examenelor, atat de admitere, cat si cele din timpul facultatii, constau in teste-grila. Poate ca nu-i nevoie la toate facultatile din ASE sa stii foarte bine mate. Cu siguranta te-ai descurca la testele-grila daca zici ca inveti bine in general.
Cel mai bine e sa te duci la secretariat sa ceri o brosura de admitere, ca sa vezi cum si la ce materii se vor sustine examenele. Ar trebui sa aiba brosuri. Sau daca nu, exista aviziere (panouri cu hartii lipite) unde gasesti informatii legate de admitere.
Ia si un parinte cu tine daca simti nevoia. La secretariat iti vor spune tot ce trebuie sa stii. Academia se afla la Piata Romana. Acum e vremea cand trebuie sa te informezi cat mai mult, ducandu-te chiar si la fata locului. Curaj si bafta!

| danamarin explică:

Dar de jurnalism ce parere aveti?

| danamarin explică:

Economie credeti ca ar merge? sunt in mare dilema...nu stiu de viata mea si nu vreau sa fiu pusa in situatia de a face si a doua facultate pentru ca nu am luat deciziile potrivite. am note foarte mari la scoala, nu am avut in niciun an media generala mai mica de 9, 60. sfatuiti-ma va rog unde ar fi mai bine si mai de viitor. termin stiinte sociale si din toate stiintele astea excelez doar la economie.

| danamarin explică:

Amelie dar nu ma pricep la mate... ce ma fac cu matematica?

| danamarin explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. daca as putea as da fundita tututor. am aflat acum ca nu se mai da admitere la ase incepand de anul asta si sunt bucuroasa. la economie excelez dar la mate nu cred ca sunt atat de bine pregatita. o sa postez rezultatele de la bac si unde am intrat. :*