| Marius151 a întrebat:

Este cineva care a intrat sau este la Facultatea de Comunicare si Relatii Publice SNSPA? sau in acelasi domeniu? sunt clasa a 12-a si inca sunt indecis in privinta facultatii

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Da, sunt în anul I la FCRP - SNSPA. Eu am vrut foarte mulţi ani să dau la Jurnalism, însă în clasa a doisprezecea m-am gândit mai bine ce fel de meserie mi-ar plăcea să am şi mi-am dat seama că nu mă văd scriind despre Bianca Drăguşanu, Gigi Becali sau Traian Băsescu şi că nu aşa vreau să-mi folosesc creativitatea. Am ales FCRP pentru că mi-ar plăcea să lucrez în PR sau în Publicitate, iar din câte am înţeles sunt cei mai buni din România în domeniul Comunicării ( o altă opţiune este FJSC, dar la ei accentul se pune mai degrabă pe Jurnalism decât pe Comunicare, dovadă că primele 3 semestre faci doar Jurnalism, abia după aceea te specializezi ).
Dacă te hotărăşti pentru FCRP, ai de învăţat şi ar trebui să începi să te uiţi pe posibilele subiecte, pentru că indiferent de materia pe care o alegi, va trebui să te pregăteşti, să cauţi pe la bibliotecă diferite cărţi, să ai un mod de exprimare original şi să le arăţi că gândeşti ceea ce scrii, nu că reproduci mecanic nişte idei.
E un domeniu ofertant pentru cei creativi, cărora le place să interacţioneze cu diferiţi oameni şi să promoveze anumite idei sau concepte. Orice ai alege, baftă!