| laly007 a întrebat:

Salut, sunt elev în clasa a VII-A, vara aceasta o să susțin examenul de capacitate la Limba si Literatura Română, ce credeți că o să avem anul acesta, din ce să mă pregătesc mai mult?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun că ai greșit, și doreai să spui a VIII-a, dacă nu, oricum voi răspunde: nu trebuie să te axezi pe ceva mai multe. Nu poți prezice neprevăzutul. Învață tot. Se exagerează mult cu subordonatele anul acesta, dar nu cred că va da mai mult de 2 exerciții. Trebuie să știi să te exprimi la compuneri, și să cunoști elementele uneia+ că, se va da un text la prima vedere. Învață genurile de opere. În rest, cred că te vei descurca dacă ești un/o elev/ă bun/ă.

| Anna0111 a răspuns:

Hei. Si eu sunt in clasa a VII-a si dause da niciun examen la Limba si Literatura romana :/. la ce te referi?

| NicklausMikaelson a răspuns:

In clasa a VIII-a vei sustine un examen national, nu in a 7-a. Si cel mai probabil va trebuii sa te axezi pe genuri(epic/liric) caracterizare, descriere si apartenenta. Avand in vedere ca anul trecut s-a dat greul ( adica semnficatie titlu si mesaj text).
Cel mai important e sa nu te impacientezi, nu va fi asa greu precum pare, daca esti cat de cat pregatit

| xXSonyXx a răspuns:

Pai mai intai o sa ai un text suport, iar apoi cateva intrebari de gramatica.
La un alt subiect vei avea ceva cu genul liric/epic, iar la altul parca o compunere pornind de la o idee pe care ti-o vor da ei.
Deci, in concluzie, ar cam trebui sa te axezi pe tot...